Americký Kongres čeká klíčové hlasování o postupu v Sýrii, Damašek varuje před podporou islamistů

Americký prezident Barack Obama se připravuje na klíčové hlasování zákonodárců o postupu v Sýrii. Kongres má posoudit žádost o užití vojenské síly v blízkovýchodní zemi. Spojené státy viní Damašek z použití chemických zbraní. Při srpnovém útoku sarinem zahynulo podle amerických úřadů přes 1400 lidí. Damašek obvinění odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký Kongres

Americký Kongres | Foto: Alexandr Pícha

Americký ministr zahraničí John Kerry v předvečer hlasování znovu odsoudil postup syrské vlády. Použitím chemických zbraní podle něj síly prezidenta Bašára Asada překročily mezinárodně respektovanou hranici.

Zatímco ministr Kerry i prezident Obama sháněli v posledních dnech podporu pro zásah v Sýrii v zahraničí, debata sílí i ve Washingtonu. Členové Obamovy administrativy se snaží přesvědčit členy Kongresu, že "omezené" údery v Sýrii odradí tamní režim od dalšího použití chemických zbraní.

Experti ale varují, že administrativa nemá pro případ vojenského zásahu vypracovaný plán B a obávají se možného rozšíření konfliktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci přímo u libanonsko-syrských hranic sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Sýrie odmítá použití chemických zbraní u Damašku. Prezident Bašár Asad varuje před americkým útokem, který by podle něho jen posílil islamisty a ohrozil stabilitu v celém regionu.

Po razantní vojenské akci volají především dva státy, Turecko a Saúdská Arábie, která povstalce podporuje nejen finančně, ale také jim dodává zbraně. Bez pomoci Rijádu by totiž jen těžko udrželi získané pozice.

Sýrie by podle Kerryho mohla odvrátit americký zásah, pokud do týdne odevzdá své chemické zbraně

Číst článek

Úder proti Asadovi ještě podporuje Katar. Libanon je naopak zdrženlivý a syrský spojenec Írán je ostře proti.

K chemickému útoku se vyjádřil i bývalý libanonský generál Hišam Džábír, který teď stojí v čele bejrútského Blízkovýchodního centra pro politická studia a výzkum. Uvedl, že látky, jejichž smíšením vzniká nervový plyn, pochází z vyrabovaných libyjských skladů a do Sýrie se dostaly přes Saúdskou Arábii. Podle Džabíra tak sarin 21. srpna použili povstalci.

V Sýrii se stále bojuje

V Sýrii i nadále pokračují boje. Rebelové například útočili v provincii Hama, vládní letadla zase podle povstalců bombardovala místo u největší přehrady na řece Eufrat na severovýchodě země, tuto oblast nyní kontroluje právě syrská opozice. V samotné metropoli Damašku je zatím klid, povstalci byli vytlačeni dále od metropole.

Syrští uprchlíci by americký zásah proti Asadovu režimu uvítali

Číst článek

Islamisté v uplynulých dnech a hodinách útočili také ve světoznámé křesťanské oblasti Malúla. Tam vtrhli ozbrojenci z Fronty Al-Nusrá napojení na Al-Káidu.

Podle očitých svědků ničili tamní kostely a zabili několik obyvatel, z nichž většina se snažila ukrýt v okolních horách. Armáda nyní tvrdí, že má situaci pod kontrolou, ověřit to však nelze.

V Malúle se nachází jeden z nejstarších klášterů na světě, ve kterém se dodnes konají kázání v aramejštině, tedy v jazyce z doby Ježíše Krista.

Robert Mikoláš, Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme