Americký Kongres naposledy zasedá ve starém složení

Ve Washingtonu se naposled sešel Kongres, který kontrolují demokraté. Od ledna totiž už budou rozhodovat nově zvolení zákonodárci a opoziční republikáni ovládnou Sněmovnu reprezentantů. Nejde ale o symbolické zasedání. Očekává se, že bude hektické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dolní komoru amerického Kongresu ovládnou republikáni (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Ačkoliv není obvyklé, aby po volbách Kongres v původním složení schvaloval důležitou legislativu, prezident Barack Obama potřebuje schválit minimálně dvě věci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký Kongres naposledy zasedá ve starém složení. Z Washingtonu o tom informoval zpravodaj Vít Pohanka

Senát by měl do konce roku ratifikovat novou smlouvu Start mezi Spojenými státy a Ruskem o omezení jaderných arzenálů. Bílý dům tvrdí, že se to podaří.

V domácí politice musí Kongres ještě letos rozhodnout o tom, jestli prodloužit, či nikoliv daňové úlevy pro nejbohatší Američany. Prezident Obama naznačuje, že je v této věci ochotný ke kompromisu s republikány, kteří jsou pro prodloužení, protože s nimi bude muset pro Novém roce spolupracovat.

Republikáni slibují útok na reformu zdravotnictví

Zejména ti republikáni, kteří byli zvoleni s podporou konzervativního hnutí Tea Party, jsou bojovně naladění a mluví mimo jiné o tom, že budou chtít pozměnit nebo dokonce zvrátit některé kroky, s nimiž počítá reforma zdravotnictví prosazená Bílým domem letos na jaře.

Je nanejvýš pravděpodobné, že se o to alespoň pokusí, stejně jako o omezení federálních výdajů, které za prezidenta Obamy prudce narostly a zadlužují vládu bezprecedentním způsobem. Republikáni ale budou narážet na fakt, že demokratům stále zůstává většina křesel v Senátu.

Jak bude situace v Kongresu vypadat, by mělo být jasnější pro čtvrtku. Obama si na tento den pozval do Bílého domu na první schůzku hlavní představitele demokratů i republikánů v obou komorách.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme