Americký Kongres vydal poslance k potrestání za zločiny

Americký Kongres se rozhodl ke zcela neobvyklému kroku. Vyloučil ze svých řad poslance Demokratické strany za stát Ohio obviněného z řady trestných činů. Veterán sněmovny reprezentantů James Traficant je teprve druhým vyloučeným poslancem od dob občanské války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Traficant | Foto: ČTK/AP

V téměř jednoznačném hlasování, kdy se proti 420 poslancům za demokrata z Ohia postavil pouze jediný z jeho kolegů, ukončil Kongres neobvykle nevybíravé výpady Jamese Traficanta proti jeho kolegům i administrativě. Traficant obvinil všechny ze spiknutí proti jeho osobě. Etická komise Kongresu už v polovině července odvolání bývalého šerifa a poslance, který strávil na Capitolu téměř osmnáct let svého života.

Mezi trestnými činy, ze kterých je obviňován, nebo ze kterých už byl shledán vinným, je zneužívání moci, podvody, vydírání, korupce a daňové úniky. Jediným demokratickým poslancem, který se Traficanta zastal byl Gary Condit, známý i v zahraničí v souvislosti se zmizením stážistky Chandry Levyové, s níž měl milostný románek. Stážistka byla nalezena později mrtvá.

O vině dnes už bývalého poslance rozhodne soud. Obžaloba žádá pro Traficanta sedm let vězení, on sám však svoji politickou kariéru za skončenou rozhodně nepovažuje.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme