Americký kontinent jedná o zóně volného obchodu

V kanadském Quebeku začal třídenní summit 34 států amerického kontinentu, které se chtějí dohodnout na vytvoření největší zóny volného obchodu na světě. Proti tomu už několik hodin předtím protestovaly tisíce odpůrců globalismu, většinou mladých lidí ze Spojených států a Kanady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush už během předvolební kampaně sliboval posun pozornosti americké zahraniční politiky směrem k sousedům USA v Latinské Americe. Spojené státy uzavřely dohodu o volném obchodu s Kanadou a Mexikem. Bush by rád rozšířil zónu volného obchodu i na další země Jižní Ameriky. Hlavní překážkou je ale Kongres Spojených států, především jeho opoziční demokratičtí členové, kteří chtějí podmínit volný obchod dodržováním ekologických a pracovních standardů.

Ekologičtí aktivisté upozorňovali v průvodu na to, že zamýšlený plán povede k další devastaci životního prostředí a ztrátám pracovních míst v chudších zemích kontinentu. Mnozí nesli i kubánské vlajky a transparenty připomínající na to, že Kuba nebyla na summit přizvána. Asi stovce z nich se nakrátko podařilo prorazit obranný zátaras kolem místa konání schůzky a došlo k potyčkám s policisty, která pak použila slzný plyn. Čtyři policisté byli zraněni a 25 demonstrantů zadrženo. Zahájení summitu se tak zpozdilo o hodinu. Protesty mají pokračovat po celý víkend.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme