Americký kontinent protestoval proti válce v Iráku

Na obou pobřežích Spojených států a v Kanadě protestovaly tisíce lidé proti válce v Iráku. Připomněli si tak druhé výročí války v Iráku, které připadlo na tento víkend. Protestující vyšli do ulic New Yorku, Los Angeles, Toronta, ale také města Fayetteville ve státě Severní Karolína, kde je jedna z největších vojenských základen. Podle severoamerického zpravodaje byly ale protesty slabší než dříve:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace

demonstrace | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Tři tisíce demonstrantů, kteří pochodovali Fayttevillem, požadovaly návrat vojáků domů. Pentagon tento týden slíbil, že když bude pokračovat pozitivní vývoj, který nastal po iráckých volbách, požadavkům na stahování z Iráku ještě letos částečně vyhoví.

Američané mají v Iráku asi 150 tisíc mužů a žen v uniformách a tuto vojenskou přítomnost mohou zredukovat na 138 tisíc vojáků, pokud se podaří zefektivnit výcvik iráckých jednotek. Prezident Bush ale zároveň ujistil, že se nevzdá preventivních útoků tam, kde se objeví vážné hrozby.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme