Rusko a USA se vzájemně obvinily z námořního incidentu ve Východočínském moři

Velitelství ruské tichomořské flotily protestovalo proti údajně nebezpečné navigaci amerického křižníku ve Východočínském moři, která si podle Moskvy vynutila úhybný manévr ruské protiponorkové lodi. Napsala to ruská agentura TASS. Incident, který se odehrál v pátek ráno, označilo ruské velení za nebezpečný a nepřípustný. Podle amerického velení byla viníkem ruská loď a vysvětlení Moskvy je propaganda.

Moskva (Aktualizováno: 13:05 7. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká a ruská loď při úhybných manévrech. | Foto: U.S. Navy | Zdroj: Reuters

Podle sdělení mluvčího tichomořské flotily ve Východočínském moři pluly souběžně kolona ruských bitevních lodí a útočná skupina amerického vojenského námořnictva.

Americký křižník Chancellorsville, vyzbrojený raketami s plochou dráhou letu, prudce změnil kurz a proplul jen 50 metrů od přídě ruské lodi Admiral Vinogradov. Ruské plavidlo muselo provést „extrémní manévr“, aby kolizi zabránilo. Velení ruské bitevní lodi zaslalo americkému plavidlu protest, uvedl TASS. 

Opačný scénář incidentu v pátek prezentovalo americké námořnictvo. Ruská loď podle něj postupovala „nebezpečně a neprofesionálně“ a vystavila americké námořníky riziku. K americkému plavidlu se přiblížila na vzdálenost 15 až 30 metrů a přinutila ho prudce změnit směr. Ruská verze událostí je podle amerického velení „propaganda“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme