Americký letoun F15 se zřítil v Libyi. Oba piloty zachránili

Při operaci mezinárodních sil se dnes nad Libyí zřítila americká stíhačka. Podle Pentagonu měl stroj F-15 Strike Eagle technické potíže a v žádném případě nebyl sestřelen Kaddáfího protivzdušnou obranou. Posádka se před dopadem stihla katapultovat. Oba muže už se podařilo zachránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé si prohlížejí trosky stroje F-15

lidé si prohlížejí trosky stroje F-15 | Zdroj: Reuters

Pentagon odmítl komentovat, jak záchranná operace vypadala. Nejpravděpodobněji oba muže našli povstalci, kteří je pak dopravili k evakuačnímu místu, kam si pro ně přiletel vrtulník. Žádné další ztráty zatím spojenci z libyjské operace neoznámili.

I přes příměří vyhlášené libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím pokračují stále střety mezi jeho jednotkami a povstalci. Při jednom z letů se údajně zřítil letoun typu F-15E Eagle. Je tak prvním spojeneckým letadlem ztraceným při operaci. Dopisovatel The Daily Telegraphu ho viděl na zemi, pilota podle něj zachránili povstalci. Spojené státy se k události nevyjádřily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj vojenských operací v Libyi posala v Ozvěnách dne Kateřina Procházková

Spojenecké letouny dnes v noci zasáhly dvě klíčové základny libyjské protiletecké obrany u Benghází a začali útočit i na libyjskou námořní základnu nedaleko Tripolisu.

I přesto, že se Spojenci snaží ostřelovat pouze vojenské cíle, umírá stále více civilistů, tvrdí libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Podle zpravodaje BBC v Libyi se ale těmito výroky snaží přesvědčit svět, že letecké údery spojenců neodpovídají tomu, co rada Bezpečnosti OSN odhlasovala. Jdou prý daleko za obranu civilistů a jejich zásah je západní imperialistické spiknutí.

V Rusku libyjský konflikt odhalil napětí mezi ruským prezidentem Medveděvem a premiérem Putinem. Šéf Kremlu totiž kritizoval prohlášení premiéra Putina o rezoluci OSN, která umožnila zásah v Libyi.

libyjský rebel přijíždí na frontu na okraji města Ajdabija, jižně od Benghází | Foto: ČTK/AP

Vladimir Putin dokument označil za škodlivý a nedokonalý a přirovnal ho k výzvám ke středověkému křižáckému tažení. To ale Dmitrij Medvěděv odmítá a nabádá k maximální důslednosti ve všech komentářích týkajících se situace v severní Africe.

Stejně kriticky jako Putin se na vojenské útoky v Lybii dívá i Peking. Čína dnes opět vyzvala k ukončení bojů a vyjádřila hluboké znepokojení nad rostoucím počtem obětí. Čínské ministerstvo zahraničí také varovalo před tamní humanitární krizí, která by se mohla rozšířit do celé oblasti.

S vojenskou akcí v Libyi pak souhlasí jen každý třetí Brit, informují tamní media. Britští poslanci ale v pondělí skoro jednomyslně britskou účast na operacích v Libyi schválili. Naopak Itálie naznačila, že pokud velení těchto operací nepřevezme Severoatlantická aliance, nebude pro ně nadále možno používat italských letišť.

Chybí také účast arabských zemí. Spojené arabské emiráty se oproti původním slibům chtějí omezit jen na humanitární aktivity. Katar ale ujišťuje, že jeho stíhačky dorazí v nejbližších dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzské postoje ke spojenecké operaci ve Světě o jedné shrnul politolog Jacques Rupnik

Spojenecké útoky v Libyi jsou tak důvodem vážných sporů na mezinárodní scéně. Kvůli nesouhlasu Turecka se nedaří na půdě NATO najít společné stanovisko ohledně toho, zda by měla aliance vzít operaci do svých rukou.

Francouzské postoje k lybijské spojenecké operaci ve Světě o jedné shrnul politolog Jacques Rupnik. „Zatím akci velí Francouzi a Britové, ale je to všechno koordinované přes americkou základnu ve Stuttgartu.“

Připomněl, že pro přijetí rezoluce RB OSN byl velice důležitý postoj arabských zemí, v jehož získávání sehrála Francie velkou roli. Připomněl také, že Francouzi jako první uznali libyjskou opozici. „Když uznáte opozici, alternativní vládu, tak vám jde o svržení režimu.“

„Když zbavíte Kaddáfího možnosti vojensky zlikvidovat domácí opozici a když mu nedáte ani finanční prostředky a vojensky ho ohrozíte, pak tento režim nevydrží – to je myslím francouzský kalkul a i britský,“ uvedl Rupnik.

1.

Milan Kopp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme