Americký ministr obrany Donald Rumsfeld opouští úřad

Po vítězství opoziční Demokratické strany ve volbách do Sněmovny reprezentantů došlo k první dramatické změně v americké administrativě. Rezignaci oznámil ministr obrany a blízký spolupracovník prezidenta Bushe Donald Rumsfeld.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Rumsfeld | Zdroj: ČTK

Události ve Washingtonu mají dramatický spád. Ministr obrany Donald Rumsfeld oznámil svou rezignaci vpodvečer středoevropského času. Pár minut na to vystoupil v Bílém domě prezident George Bush a oznámil, že jmenuje Rumsfeldovým nástupcem bývalého šéfa CIA Roberta Gatese.

"Volby změnily řadu věcí ve Washingtonu, ale co nezměnily, je moje přesvědčení, že je nutné chránit americký lid před útokem. Jako vrchní velitel ozbrojených sil beru tuto odpovědnost vážně, stejně tak odpovědně k tomuto úkolu přistupoval i ministr obrany Donald Rumsfeld. Nyní, po vážných diskusích, šéf resortu obrany a já jsme došli k závěru, že je čas změnit vedení Pentagonu," řekl prezident.

George Bush ve svém večerním projevu k národu uznal porážku ve volbách a vyjádřil ochotu spolupracovat s demokraty v klíčových otázkách Iráku a války s terorismem. "Samozřejmě že jsem zklamán výsledkem voleb a jako šéf Republikánské strany nesu velkou dávku odpovědnosti. Řekl jsem svým politickým vůdcům, že nyní je naší povinností hodit za hlavu volby a spolupracovat s demokraty a nezávislými na řešení těžkých problémů naší země."

George Bush | Foto: ČTK/AP

Šéf Bílého domu nicméně prohlásil, že není možné hned změnit strategii v Iráku a stáhnout rychle koaliční vojáky. Upozornil na to, že irácká vláda není schopna zvládnout situaci v zemi a Irák by zůstal napospas teroristům.

Nejasné stále zůstává, zda se demokratům podařilo získat většinu také v Senátu. Situace se totiž zkomplikovala ve státě Montana, kde se zdálo, že demokratický kandidát zvítězil. Výsledek je tam ale tak těsný, že republikáni požadují přepočítání hlasů. Stejné je to i s výsledkem voleb ve Virginii, kde rovněž hrozí zdlouhavé přepočítávání hlasů.

Alexandr Pícha, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme