Americký ministr obrany Gates ocenil spolupráci s Moskvou

Americký ministr obrany Robert Gates přijel na dvoudenní návštěvu Ruska. Moskvu před setkáním s ruskými představiteli pochválil za podporu americké diplomacii v otázce Íránu a Severní Koreje. Šéf Pentagonu ocenil také skutečnost, že Moskva i přes výhrady v OSN nezablokovala rezoluci umožňující vojenský zásah v Libyi. Podle ruského tisku se ale kvůli dokumentu dostal do sporu Kreml s ruským ministerstvem zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Gates, ministr obrany USA  | Foto: Vendula Kosíková

Ruský prezident Dmitrij Medveděv se podle deníku Kommersant klonil k tomu, aby Rusko rezoluci v Radě bezpečnosti podpořilo. Ministerstvo zahraničí naopak podle zdrojů v administrativě uvažovalo o možném použití práva veta. Rusko nakonec zvolilo kompromis a zdrželo se hlasování - stejně jako například Čína či Německo, jakékoli spekulace o možném sporu s diplomacií Kreml odmítá.

List také informuje o možných důvodech odvolání ruského velvyslance v Libyi Vladimira Čamova. Toho měl podle Kommersantu prezident zbavit funkce proto, že na úkor ruských zájmů hájil a podporoval režim Muammara Kaddáfího. Informace o odvolání Čamova pronikla na veřejnost v sobotu, kdy mezinárodní síly zahájily letecké údery na pozice libyjské armády.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme