Šéf Pentagonu vyzval Čínu, aby nenarušovala suverenitu sousedů. USA chce vojenskou nadvládu v regionu

Patrick Shanahan na konferenci v Singapuru vyzval Čínu, aby přestala narušovat suverenitu sousedních států, a varoval, že USA budou v příštích pěti letech investovat značné prostředky, aby si udržely vojenskou nadvládu v regionu. Čína kritiku odmítla a obvinila Spojené státy, že vyvolávají regionální nestabilitu.

Singapur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující ministr obrany USA Patrick Shanahan | Foto: Feline Lim | Zdroj: Reuters

„Čína může a musí spolupracovat se zbytkem regionu,“ prohlásil šéf Pentagonu v Singapuru, kde v sobotu druhým dnem pokračuje třídenní bezpečnostní fórum Šangri-la. „Ale chování, které narušuje svrchovanost jiných zemí a které zasévá nedůvěru ohledně čínských úmyslů, musí přestat,“ dodal podle agentury AFP Shanahan v diskusi na bezpečnostním fóru.

Spojené státy Pekingu vytýkají zejména militarizaci ostrůvků v Jihočínském moři. Nárokují si je přitom také Tchaj-wan, Brunej, Malajsie, Filipíny a Vietnam.

Trump vybral nového ministra obrany. Mattise v čele Pentagonu dočasně nahradí náměstek Shanahan

Číst článek

Čínský armádní představitel Šao Jüan-ming po Shanahanově projevu odmítl kritiku s tím, že jsou to naopak Spojené státy, jejichž kroky na Tchaj-wanu a v Jihočínském moři „poškozují regionální mír a stabilitu“. Dodal také, že pokud někdo bude chtít oddělit Tchaj-wan od čínského území, bude Peking hájit svou svrchovanost všemi prostředky.

Shanahan se v sobotu vyjádřil mimo jiné také ke sporům kolem čínské technologické firmy Huawei, která má podle něj příliš těsné vazby na čínskou vládu. Washington se podle Shanahana obává kybernetických útoků a krádeží duševního vlastnictví.

USA obvinily Huawei ze špionáže, porušení obchodních sankcí vůči Íránu a krádeže duševního vlastnictví. Firma všechna obvinění popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme