Senát schválil nominaci právníka Williama Barra na post amerického ministra spravedlnosti

Senát amerického Kongresu podle očekávání schválil zkušeného republikánského právníka Williama Barra do funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora. Hlasovali pro něj republikánští senátoři, kteří mají v horní kongresové komoře většinu. Do funkce formálně nastoupí po přísaze do rukou prezidenta nebo viceprezidenta.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na nového ministra spravedlnosti USA William Barr | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Osmašedesátiletý Barr byl ve funkci ministra spravedlnosti už ve vládě George Bushe staršího v letech 1991 až 1993.

Předtím působil v Ústřední zpravodajské službě (CIA) a v aparátu bývalého prezidenta Ronalda Reagana, devět let vykonával privátní právní praxi. Je považován za rozhodného stoupence konzervativního výkladu práva a silných prezidentských pravomocí.

Šéf demokratů v Senátu nepodpoří kandidáta na ministra spravedlnosti. Barrovo potvrzení to nejspíš neovlivní

Číst článek

Schválením v Senátu se Barr stává důležitou figurou v pátrání po ruském vlivu na minulé prezidentské volby v USA. Bude dohlížet na činnost vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, jehož tým se snaží ruský vliv rozkrýt.

Demokratická opozice už několikrát dala najevo obavy, zda Barrova stranická příslušnost objektivitu Muellerova vyšetřování neovlivní. Sám Barr takovou možnost vylučuje.

Barr ve funkci nahradí Jeffa Sessionse, dlouholetého stoupence prezidenta Donalda Trumpa, který musel loni z funkce odejít, když se hlavě státu znelíbil, protože se kvůli možnému střetu zájmů vzdal dohledu nad vyšetřováním ruského ovlivňování voleb. 

Během vyšetřování totiž zamlčel opakovaný kontakt s ruským velvyslancem ve Washingtonu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme