Americký ministr zahraničí John Kerry ohromil Paříž svou francouzštinou

Šéf americké diplomacie John Kerry je v současné době na cestě po některých evropských zemích. Ve Francii ho přivítali jako krále. Považují ho totiž za polovičního Francouze a věří, že s jeho příchodem na ministerstvo zahraničí se vztahy mezi oběma zeměmi zlepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry mluví s francouzským prezidentem Hollandem po setkání v Elysejksém paláci

Americký ministr zahraničí John Kerry mluví s francouzským prezidentem Hollandem po setkání v Elysejksém paláci | Zdroj: Reuters

Návštěva Kerryho v Paříži prý byla triumfální a mnozí ji srovnávají se slavnou návštěvou Johna a Jackie Kennedyových v Elysejském paláci.

Francouzi totiž měli pocit, jako kdyby do jejich země přijel někdo z rodiny. John Kerry má totiž francouzské kořeny - jeho matka se narodila v Paříži a sám Kerry ve Francii vyrůstal a každé léto jezdil do Bretaně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Johna Kerryho ve Franci informoval v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd

Americký ministr zahraničí navíc při svém příjezdu začal mluvit francouzsky, což Francouzi velmi vítali. Prohlásil také, že Francie je nejstarším spojencem USA vůbec.

Kerry považoval Francii za svou druhou vlast i v době, kdy to nebylo ve Spojených státech příliš populární.

V roce 2003 došlo mezi Washingtonem a Paříží k velkému rozkolu kvůli válce v Iráku, proti které Francie protestovala, a Kerry pak o rok později kandidoval proti Georgi Bushovi na prezidenta.

John Kerry má ale vedle francouzských také české předky. Jeho prarodiče pocházeli z Horního Benešova na Bruntálsku, on sám se ale ke svým středoevropským kořenům nijak nehlásí.

Jan Šmíd, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme