Americký nálet zranil desítky lidí před bagdádskou nemocnicí

Zranění osmadvaceti lidí a zničení několika sanitek si vyžádal americký raketový útok na domek v těsné blízkosti nemocnice v iráckém hlavním městě Bagdádu. Podle oficiálního prohlášení Spojených států amerických byli terčem náletu v šíitské čtvrti, zvané Sadrovo město, "ozbrojení zločinci". Personál bombardované nemocnice uvádí, že mezi zraněnými jsou i děti a ženy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Celkově bylo v bojích v Sadrově městě od včerejška zraněno na 130 lidí. Američané také hlásí zabití osmi povstalců. Sadrovo město obývají hlavně šíité. Velké slovo má v této dvoumilionové čtvrti duchovní Muktada Sadr a jeho Mahdího armáda.

Sadrovo hnutí bylo původně součástí vlády. Loni z ní ale odešlo na protest proti tomu, že nebyl stanoven termín odchodu Američanů z Iráku. Od března, kdy na Mahdího armádu začaly útočit vládní a zahraniční vojenské jednotky, už zahynulo na tisíc lidí.

Americká armáda ztratila v Iráku už přes 4000 vojáků. Americké ztráty se sčítají už více než pět let, přesně od 20. března 2003, kdy začala invaze do Iráku. Většinu obětí mají na svědomí právě povstalci, a to zejména v sunnitských arabských oblastech centrálního Iráku, kde zahraniční vojáci a irácké vládní síly čelí největšímu odporu. Zahynulo také víc než 300 zahraničních vojáků z dalších zemí. Ztráty iráckých sil jdou do tisíců. Zabité rebely a teroristy nikdo centrálně nesčítá. Za stejné období ale podle organizace Iraqi Body Count přišlo o život téměř 90.000 iráckých civilistů.

Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme