Americký Nejvyšší soud rozhoduje o Obamově zdravotnické reformě

Nejvyšší soud Spojených států dnes začíná jednat o zdravotnické reformě prezidenta Obamy. 26 států napadlo jako neústavní některé její části. O posouzení nejvyšším soudem požádala sama federální vláda. Rozhodnutí soudu bude mít v roce prezidentských voleb vážné politické důsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Pablo Martinez Monsivais | Zdroj: ČTK

Nejvyšší soud věnuje rozhodování o zdravotnické reformě tři dny slyšení. Právní experti říkají, že posledním podobně důležitým případem bylo před 70 lety rozhodování o ústavnosti zavedení sociálního pojištění tehdejším prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem.

Námitek vznesených státy ovládanými republikány je několik. Ta hlavní ale spočívá v tom, že reforma počítá s povinností Američanů si nějaké zdravotní pojištění pořídit. To je podle odpůrců reformy neústavní.

Nejvyšší soud si po slyšeních v tomto týdnu dá čas na studium argumentů obou stran a verdikt vynese podle očekávání v červnu nebo v červenci.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme