Americký novinář, kterého v Barmě odsoudili na 11 let vězení, je na svobodě a poletí domů

Americký novinář Danny Fenster, kterého barmský soud před několika dny odsoudil na 11 let vězení a nucených prací, je na svobodě a brzy přes Katar odletí do USA. V prohlášení o tom v pondělí informoval bývalý americký vyslanec při OSN Bill Richardson. Dodal, že barmské úřady Fenstera propustily a předaly mu ho během jeho návštěvy v Barmě.

Rangún (Aktualizováno: 13:43 15. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odsouzený novinář Danny Fenster

Odsouzený novinář Danny Fenster | Zdroj: Reuters

Sedmatřicetiletého šéfeditora nezávislého zpravodajského serveru Frontier Myanmar zatkli v Barmě letos v květnu, když se pokusil odjet ze země. Soud ho shledal vinným z několika trestných činů, včetně podněcování ke vzpouře kvůli údajnému šíření nepravdivých či buřičských informací, kontaktu s nezákonnými organizacemi a porušování vízových nařízení.

Americký novinář si v Barmě odsedí jedenáct let, měl podněcovat ke vzpouře po armádním převratu

Číst článek

„Tohle je den, v jaký doufáte, když děláte tuhle práci,“ komentoval Fensterovo propuštění Richardson, kterého citovala agentura AP. „Jsme nesmírně vděční, že se Danny konečně bude moci vrátit ke svým milovaným, kteří za něj celou tu dobu bojovali navzdory ohromným překážkám.“

Trest, který barmský soud Fensterovi udělil, byl nejtvrdší mezi sedmi novináři, o kterých je zatím známo, že byli souzeni a odsouzeni od doby, co moc v zemi převzala armáda.

Richardson uvedl, že Fensterovo propuštění vyjednal při nedávné návštěvě Barmy, kde se setkal s vůdcem vojenské vlády Min Aun Hlainem. Barmská armáda letos 1. února provedla převrat, kterým svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Při následném potlačování protestů zemřelo přes 1200 civilistů a další tisíce lidí včetně desítek novinářů skončily za mřížemi, udává barmská Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP). Prakticky všechna média kritická k juntě byla umlčena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme