Americký plán na obnovení míru získává podporu

Poměrně široké shody na americkém plánu na obnovení mírového procesu na Blízkém východě dosáhli tři arabští ministři zahraničí a americký prezident George Bush, který s nimi jednal včera v Bílém domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Setkání se zúčastnili šéfové diplomacie Egypta Ahmad Máhir, Jordánska Marván Muašír a Saúdské Arábie Saúd Fajsal. "Odcházíme ze schůzky povzbuzeni a s optimismem," řekl egyptský ministr zahraničí Máhir novinářům po setkání. "Hodně z názorů, které vyjádřil prezident, se shodují s našimi názory," dodal.

Před setkáním Bush prohlásil, že se nenechá odradit nedávnými atentáty proti Izraeli a bude uskutečňovat americký plán, který má přinést regionu klid. Bush požaduje hlubokou reformu palestinských institucí, novou ústavu, vládu a parlament, jednotné velení pro bezpečnostní služby a odchod palestinského vůdce Jásira Arafata z čela palestinské samosprávy.

Na dotaz o Arafatově osudu se však Bush snažil vyhnout tvrdému vyjádření, aby neprohluboval různice s arabskými hosty. Egyptský ministr po odchodu ze schůzky uvedl, že o Arafatově osudu se v Bílém domě ve čtvrtek nejednalo.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme