Americký prezident a německý kancléř demonstrovali shodu

Bleskový americko-německý summit v Mohuči se neobešel bez protestů. Hlavním aktérům to však zjevně nevadilo. Prezident Bush tam hodlal překonat důsledky rozdílných názorů zejména v otázce Iráku, ale také dosáhnout společného postupu vůči Íránu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Gerhard Schröder

George Bush a Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Asi 10 000 pokojných demonstrantů se nedalo Bushovou ofenzivou přesvědčit. Sami politici zato demonstrovali vzájemné sympatie a spokojenost: "Aby Evropa byla silná, musí být silné i Německo a abychom měli dobré vztahy s Evropou, musíme mít dobré vztahy s Německem," potvrdil prezident Bush.

Kancléř Schröder oplátkou oznámil novou kapitolu rovnoprávného partnerství: "Nechceme zamlčovat, že jsme měli v minulosti rozdílné názory, ale to už je minulost. Německo přislíbilo rozšíření výcviku iráckých ozbrojených sil z policie i na armádu, neboť máme společný zájem na existenci stabilního a demokratického Iráku."

V rámci své nové politické "ofenzivy šarmem", oslovoval prezident Bush kancléře "Gerharde" a neváhal se nevázaně zasmát. "Dohodli jsme se, že budeme hovořit právě o tom, na čem se shodujeme," říká kancléř a v tomto duchu dodal: "Jsme jednotní: přimět Írán k tomu, aby definitivně upustil od vlastnictví jaderných zbraní." A prezident Bush: "Írán nesmí mít jaderné zbraně, v zájmu zachování bezpečnosti a míru."

Americký prezident současně podporuje britsko-francouzsko-německá diplomatická jednání a potvrzuje: Írán není Irák.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme