Americký prezident a německý kancléř demonstrovali shodu

Bleskový americko-německý summit v Mohuči se neobešel bez protestů. Hlavním aktérům to však zjevně nevadilo. Prezident Bush tam hodlal překonat důsledky rozdílných názorů zejména v otázce Iráku, ale také dosáhnout společného postupu vůči Íránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Asi 10 000 pokojných demonstrantů se nedalo Bushovou ofenzivou přesvědčit. Sami politici zato demonstrovali vzájemné sympatie a spokojenost: "Aby Evropa byla silná, musí být silné i Německo a abychom měli dobré vztahy s Evropou, musíme mít dobré vztahy s Německem," potvrdil prezident Bush.

Kancléř Schröder oplátkou oznámil novou kapitolu rovnoprávného partnerství: "Nechceme zamlčovat, že jsme měli v minulosti rozdílné názory, ale to už je minulost. Německo přislíbilo rozšíření výcviku iráckých ozbrojených sil z policie i na armádu, neboť máme společný zájem na existenci stabilního a demokratického Iráku."

V rámci své nové politické "ofenzivy šarmem", oslovoval prezident Bush kancléře "Gerharde" a neváhal se nevázaně zasmát. "Dohodli jsme se, že budeme hovořit právě o tom, na čem se shodujeme," říká kancléř a v tomto duchu dodal: "Jsme jednotní: přimět Írán k tomu, aby definitivně upustil od vlastnictví jaderných zbraní." A prezident Bush: "Írán nesmí mít jaderné zbraně, v zájmu zachování bezpečnosti a míru."

Americký prezident současně podporuje britsko-francouzsko-německá diplomatická jednání a potvrzuje: Írán není Irák.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme