Americký prezident Barack Obama podpořil nárok Palestinců na vlastní stát

Americký prezident Barack Obama dnes na několik hodin navštívil palestinský Rámalláh. A do Palestiny se vydá zítra ještě jednou. Tentokrát do Betléma, baziliky Narození Páně. Dnes se šéf Bílého domu věnoval hlavně politice, a to při rozhovorech s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem | Zdroj: Reuters

Obama především řekl, že si Palestinci zaslouží svůj stát. Podle něj není dobré, aby žili pod izraelskou okupací. Spojené státy jsou prý připraveny podpořit jednání, která povedou k vytvoření Palestiny.

Na výzvu novinářů se kriticky vyjádřil k rozšiřování židovských osad na palestinských územích. Zároveň řekl, že to není jediný problém. I kdyby se vyřešil, zdaleka by to neznamenalo, že bude nastolen mír. To byla narážka na to, že Palestinci dosud trvali na tom, že pokud mají zasednout s Izraelci u jednacího stolu, musí nejprve Izrael zastavit rozšiřování osad, proti kterému Palestinci vystupují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě amerického prezidenta Obamy v Palestině informoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás řekl, že Palestinci touží po míru. Veškerou vinu, že mír není, připsal Izraelcům.

Přímo v Rámalláhu čekalo na Baracka Obamu asi 150 demonstrantů. Někteří křičeli, aby opustil Palestinu, jiní dokonce říkali, že chtějí zbraně, a ne takové zdvořilostní návštěvy. Demonstrací bylo v celé Palestině více.

Demonstranti říkají, že Američané nadále straní Izraeli. Podle nich Obama nedodržel svůj slib, že bude férovým zprostředkovatelem mírového procesu.

Při demonstraci proti americké politice na Blízkém východě zatkla izraelská armáda v palestinském Hebronu českého aktivistu. Ten se teď nachází v detenčním centru na letišti v Tel Avivu a čeká na deportaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček v pořadu Stalo se dnes

Obama se při své návštěvě nezastavil u hrobu Jásira Arafata. Stejně tak se ovšem před tím v Izraeli vyhnul vystoupení v tamním parlamentu, ke kterému byl pozván.

Obamovu návštěvu provázejí obrovská bezpečnostní opatření. Všechny okolní ulice jsou zablokované, ve vzduchu vše jistí vrtulník.

I přesto se tady vloudila chyba. Jednu z opancéřovaných limuzín se nepodařilo nastartovat. Tamní personál do ní omylem natankoval místo benzínu naftu.

Palestina - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Igor Maňour, Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme