Americký prezident Barack Obama slaví padesátiny

Barack Obama má ode dneška na krku pět křížků. V minulých dvou letech se často probíralo, jestli se skutečně narodil na americkém území a splňuje tak podmínku nutnou pro prezidenty Spojených států. Bílý dům proto nedávno zveřejnil kopii jeho rodného listu, která to potvrzuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama věří v dohodu mezi republikány a demokraty. | Zdroj: Reuters

Padesátník Obama podle televizních záznamů za dobu strávenou ve funkci prezidenta lehce prošedivěl.

„Svým dcerám tak připadám distingovaný, zatímco moje žena myslí, že vypadám staře,“ zavtipkoval oslavenec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký prezident Barack Obama slaví padesátiny. Za jeho působením ve funkci se ohlédl zpravodaj Vít Pohanka

Jakým způsobem bude Obama slavit s rodinou, to Bílý dům neprozradil. Dnešek každopádně stráví ve Washingtonu, kde ho čeká mnoho schůzek.

V noci na dnešek se konal první narozeninový večírek v Chicagu, kde Barack Obama zahájil svou politickou kariéru. "Toto město je Obamovou politickou základnou - starostou města je bývalý vedoucí Obamovy kanceláře v Bílém domě. Je tedy vlastně kupodivu, že se mezi politická prohlášení podařilo vtěsnat i pár opravdových gratulantů," komentuje oslavu profesor, politolog a historik z Bostonské univerzity Igor Lukeš.

Politika především

Dodává, že politiky není nikdy dost, zejména když se oslavují narozeniny amerického prezidenta, který se k tomu uchází o další 4 roky v Bílém domě.

Akce byla zároveň zaměřená na výběr peněz pro kampaň, která by měla Obamovi příští podzim pomoci ke druhému funkčnímu období v prezidentském křesle. Vstupenky na party stály až desetitisíce dolarů.

Podle svých slov už prezident největší dárek ke kulatinám dostal. Je jím zákon o navýšení stropu amerického státního dluhu, který Obama v úterý podepsal. I když se dohoda jeví jako vítězství konzervativců, tak prezidentovi nakonec přináší určitý oddech a klid na to, aby se mohl soustředit mimo jiné právě na svou kampaň.

Obamovy narozeniny jsou však poněkud zastíněné problémy americké ekonomiky. "Hádání se o rozpočet a pesimistické předpovědi zásadně narušily atmosféru oslav. Je těžké oslavovat a velkolepě utrácet, když jsou v zemi nezaměstnaní," říká Lukeš.

"Američtí prezidenti ale svá osobní výročí veřejnosti tradičně nevnucují. Považují se skutečně za služebníky veřejnosti a ne velmože či nějaké mocipány. Americká demokracie je v tomto skutečně autentická," dodává Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Narozeniny Baracka Obamy komentoval v Ozvěnách dne politolog a profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš

Úspěchy, poloúspěchy i neúspěchy

Po nástupu do funkce v roce 2009 prezident prosadil takzvaný stimulační balíček, který měl povzbudit ekonomiku. Podle názorů mnohých ekonomů takovou úlohu opatření skutečně splnilo, podle jiných ekonomů ale jenom oddálil důsledky hospodářské a finanční krize.

V každém případě je faktem, že nezaměstnanost zůstává těsně pod hranicí deseti procent, což není dobré vysvědčení pro prezidenta.

Obama také slíbil zavřít věznici na Guantánamu, z politických důvodů kvůli odporu Kongresu ale nebyl schopný svůj slib splnit. Prosadil naopak složitou zdravotní reformu, ta je ovšem nyní také v ohrožení.

Bilance Baracka Obamy je srovnatelná s dalšími americkými prezidenty, kteří nastoupili do úřadu v poměrně mladém věku. Theodore Roosevelt, John Fitzgerald Kennedy i Bill Clinton byli stejně jako Obama čtyřicátníci.

Všichni byli zpočátku velmi populární, ale brzy pro ně nastaly problémy.

"Například Kennedy se stal svěotvě proslulým až po tragickém atentátu v Texasu, zatímco během svého období měl doma i v zahraničí vážné problémy. Je možné, že veřejnost velmi ráda vidí mladší prezidenty, ale potom spíše dává přednost lidem, kteří nějak ztělesnují zkušenost, moudrost a další kvality, které má člověk získat věkem," uzavírá Igor Lukeš.

Jitka Malá, Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme