Americký prezident Barack Obama zavítá koncem května do Hirošimy

Americký prezident Barack Obama přijede na konci května na historickou návštěvu Hirošimy. Informoval o tom Bílý dům. Bude to vůbec první návštěva americké hlavy státu v Hirošimě od chvíle, kdy americká atomová bomba na konci druhé světové války srovnala toto japonské město se zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hirošima je tragické memento, které přineslo velkou migraci | Foto: Fotobanka stock.xchng

Obama se do Hirošimy vypraví v rámci své cesty po Vietnamu a Japonsku, která je plánována od 21. do 28. května. Památník v Hirošimě navštíví podle dnešního prohlášení Bílého domu v doprovodu japonského premiéra Šinzóa Abeho. Jeho úřad návštěvu potvrdil s tím, že prezident uctí oběti bombardování.

Podle Obamova bezpečnostního poradce Bena Rhodese nebude hlava státu přehodnocovat použití bomby na konci války, ale „nabídne pohled vpřed zaměřený na naši společnou budoucnost.“

Spojené státy považují útoky na japonská města Hirošima a Nagasaki za důležitý krok k ukončení války.

Již v dubnu město poprvé navštívil americký ministr zahraničí. John Kerry přijel do Hirošimy společně se svými kolegy ze zemí skupiny G7.

Přestože vztahy mezi oběma zeměmi jsou od druhé světové války velmi dobré, svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki je velmi vážně poznamenává.

Puma, která zasáhla Hirošimu 6. srpna 1945, město srovnala se zemí a zabila na 80 tisíc lidí. Dalších asi 60 tisíc pak zemřelo na následky zranění nebo ozáření.

Následující jaderný útok na Nagasaki pak nepřežily desítky tisíc lidí a v důsledku obou výbuchů trpěly ještě další generace Japonců.

Hirošima a Nagasaki | Foto: Michal Jindra

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme