Americký prezident Barack Obama ztratil ministra zdravotnictví

Nový prezident Spojených států amerických Barack Obama narazil na vážnou překážku: bývalý senátor Tom Daschle, kterého nominoval na významný post ministra zdravotnictví, stáhl svou kandidaturu. Udělal to kvůli daňovému nedoplatku ve výši skoro 130 tisíc dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Zdroj: ČTK

Svou nominaci stáhla také Nancy Killeferová, která měla v Bílém domě dohlížet na účinné vynakládání veřejných prostředků. V roce 2005 ale nezaplatila na daních relativně malou částku ve výši necelého tisíce dolarů a dluh uhradila až po nějaké době. To stačilo, aby svou kandidaturu ukončila.

"Oba si uvědomili, že nemohou jít příkladem zodpovědných vládních úředníků," uvedl mluvčí prezidenta USA Robert Gibbs. V případě Toma Daschlea bylo pochybení podstatně vážnější. Několik let nepřiznával, že mu soukromá firma poskytovala auto s řidičem. Za to dlužil 128 tisíc dolarů, s úroky 140 tisíc.

Navíc po odchodu ze Senátu vydělal několik milionů dolarů poradenstvím pro soukromé firmy. To sice není nelegální, ale je to v rozporu s předvolebními sliby Baracka Obamy, připomíná republikánský senátor John Ensign: "Prezident Obama slíbil, že zastaví otáčecí dveře mezi politikou a lobbyistickými firmami." A i když nikdo nezpochybňuje odborné kvality Toma Daschlea a v Senátu by s nejvyšší pravděpodobností prošel, na nové vládě by to zanechalo těžko smazatelnou skvrnu.

To si podle všeho uvědomuje čerstvě nastoupivší prezident Obama. "Nemůžeme vysílat signál, že existují dvoje pravidla: jedna pro prominenty a druhá pro obyčejné lidi," uvedl v rozhovoru pro stanici Fox News a pak je zopakoval na několika dalších celostátních stanicích. Považuje aféru za svou chybu a postará se, aby se něco podobného neopakovalo.

Tom Daschle je druhým kandidátem na ministra, který rezignoval za daňová pochybení nebo podezření z korupčních praktik. Prvním byl guvernér Nového Mexika Bill Richardson vyšetřovaný kvůli podezření, že mohl ovlivňovat státní zakázky ve prospěch firmy, která sponzorovala jeho kampaň. S daňovým nedoplatkem měl problémy i ministr financí Timothy Gaithner. Toho ale Senát před několika dny potvrdil ve funkci.

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme