Americký prezident bude na Blízkém východě jednat o mírovém procesu

Americký prezident Barack Obama zahajuje dvoudenní návštěvu Blízkého východu. Během ní chce oslovit muslimský svět a chce jednat o řadě praktických otázek od mírového procesu až po ceny ropy. Jeho první zastávkou bude Saúdská Arábie. Poté Obama přejede do Egypta, kde se zítra očekává jeho zásadní projev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Současný saúdskoarabský král Abdalláh před lety přišel s návrhem, že by arabské země hromadně uznaly Izrael výměnou za to, že židovský stát odejde z okupovaných území. Znovu si ho dnes bezpochyby vyslechne i Obama, který jedná s blízkovýchodními vůdci, aby pak mohl zformulovat novou americkou politiku pro tento region.

Rijád od Američanů očekává tlak na Izrael, protože ten dosud zmíněnou iniciativu odmítal. Navíc se nová izraelská vláda zdráhá kývnout na zamýšlenou existenci palestinského státu. Saudská Arábie má ale také s Izraelem jedno společné - obavy, aby Obamův plán zahájit dialog s Íránem nebyl na úkor jejich zájmu.

Přečtěte si také:
Obama vyzývá Izrael k zastavení osidlování palestinských území
Palestinci usilují o svůj vlastní nezávislý stád
Američané varují, že jaderný Írán by spustil blízkovýchodní závody ve zbrojení
Jak se budou vyvíjet americko-izraelské vztahy?
Netanjahu v Bílém domě
Prezident USA Barack Obama podpořil nezávislý palestinský stát

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme