Americký prezident Bush dnes v Bílém domě přivítá svého nástupce Obamu

Barack Obama míří do Bílého domu. Pozval ho tam prezident Bush nejenom, aby se oba manželské páry prošly společně po sídle amerických prezidentů. Mají spolu diskutovat o ekonomických problémech a válce v Iráku a Afghánistánu. Schůzka mužů, kteří se střídají v nejvyšším úřadě Spojených států, byla tentokrát připravená neobvykle rychle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Zdroj: ČTK

Schůzka má pomoci hladkému přechodu mezi republikánským a demokratickým prezidentem. Rychlost, s jakou se prezident Bush se svým nástupce setkává, je ale letos neobvyklá. Podle komentátorů je to dáno skutečností, že jsou Spojené státy ve válečném stavu a také naléhavou potřebou řešit ekonomické problémy.

"Kromě prohlídky Bílého domu je na programu podrobná a vážná debata mezi prezidentem Bushem a mnou," řekl k dnešní schůzce Barack Obama. "Na schůzku půjdu s předpokladem spolupráce obou hlavních stran," dodal Obama.

Barack Obama dává ale současně najevo, že v Bílém domě stále sedí George Bush a on se na převzetí úřadu stále jen připravuje. "Máme v danou dobu vždycky jen jednoho prezidenta," uvedl Obama s tím, že je nutné, aby Amerika ve světě mluvila jednotným hlasem.

Vítězný kandidát Demokratické strany Barack Obama mluví o tom, že chce, aby obě strany spolupracovaly při řešení ekonomických problémů. Šéf jeho týmu pro převzetí moci John Podesta ale uvedl, že Obama nebude váhat použít exekutivní moci prezidenta, aby zvrátil některá rozhodnutí George Bushe.

V rozhovoru pro stanici Fox News Podesta zmínil konkrétně Bushův zákaz klonování kmenových buněk a naopak povolení otevřít některé pobřežní oblasti pro těžbu ropy.

Vít Pohanka, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme