Americký prezident Bush je poprvé na státní návštěvě v Izraeli

Na historickou návštěvu Izraele přiletěl americký prezident George Bush. Jeho cesta po regionu se má týkat spíš celého Blízkého východu jako takového. Zvláštní povaha izraelsko-amerických vazeb a podpora, kterou Spojené státy tradičně poskytují židovskému státu, ale nabízí otázku týkající se právě těchto dvoustranných vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní Jeruzalém

Na letišti samozřejmě uvítala George Bushe americká hymna. Po pozdravu s desítkami izraelských politiků a náboženských činitelů následoval přesun vrtulníkem do Jeruzaléma.

V ulicích měly úřady plné ruce práce zabránit tomu, aby se do blízkosti prvního muže Ameriky nedostali lidé, kteří proti jeho historické návštěvě protestují. "Z hlediska izraelské policie se zatím všechno odvíjí podle plánu. Zatím jsme jen zadrželi před prezidentskou rezidencí dva pravicové aktivisty, kteří se pokusili proniknout k blízkosti prezidentské rezidence," řekl Radiožurnálu mluvčí izraelské policie Mickey Rosenfeld.

V Izraeli neprotestují proti šéfovi Bílého domu levicoví aktivisté a mírové organizace, ale židovská nacionalistická pravice. Pro ní je totiž Bush nositelem špatných zpráv: už před příjezdem prohlásil, že překážkou k dosažení míru je expanze židovských kolonií na okupovaném západním břehu Jordánu. A navíc se hlásí k nutnosti po letech odkladů umožnit vznik palestinského státu. "Šlo o demonstranty s transparenty proti Bushově návštěvě. Protestovat mohou, povolili jsme celou řadu demonstrací. Pokud ale někdo poruší bezpečnostní regule, musí policie rázně zakročit, jako v tomto případě," dodal Rosenfeld.

Bude opravdu Bush ochoten a schopen tlačit Izrael k nějakým zásadním ústupkům, jak se obává krajní pravice a osadníci? V arabské části Jeruzaléma, prakticky nelze najít nikoho, kdo by si to myslel - Bush s ideologickými kořeny v radikální křesťanské pravici je tu vnímán jako jednoznačný stoupenec oficiální politiky židovského vedení Izraele.

Koneckonců i židovský izraelský deník Haarec upozornil, že Bush je nejvíce proizraelský prezident Spojených států v historii. Na pochybách nikoho nenechal ani třeba projev izraelského prezidenta Perese: "Pane prezidente, vítáme vás tu jako velkého přítele. Jste pevný v těžkých časech. Dláždíte cestu k míru. Přijímáme vás jako vůdce velkého národa, který si zajistil svobodu a je neúnavný, když ji teď poskytuje dalším."

Přes pompézní přivítání tu ale určité otazníky zůstávají. Bush je v prezidentském úřadu už osmý rok, dnes ale ve své funkci přijel do Izraele vůbec poprvé - předtím tu byl jen jako texaský guvernér. "Je to skoro deset let, co jsem v Izraeli byl a velmi jsem se těšil, až se sem zase vrátím. Rozhodně by mě tehdy napadlo, že to bude ve funkci prezidenta Spojených států. Věděl jsem ale, že se vrátím, protože Izrael je mimořádné místo," řekl Bush.

Za připomínku stojí, že Bushův demokratický předchůdce Clinton sem stačil za osm let přijet čtyřikrát. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Arjeh Mekel k tomu uvedl: "To víte, americký prezident si musí své cesty plánovat velmi pečlivě. My jsme vždy věděli, že sem před koncem svého mandátu přijede a to se teď také stalo. A když tu dosud nebyl, naši vůdci za ním přeci jezdili velmi často."

Pavel Schrötter, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme