Americký prezident chce do dvou let dosáhnout míru na Blízkém východě

Spojené státy chtějí do dvou let dosáhnout míru na Blízkém východě. Takový plán předložil americký prezident Barack Obama Egyptu a Izraeli. Informuje o tom dnešní arabský tisk. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý dostal šest týdnů na odpověď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Podle deníku Asharq Alawsat Obama plán minulý týden představil v Káhiře. V zásadě z něj vyplývá, že do roku 2011 by měla být hotová i dohoda o vzniku Palestinského státu, který Izrael zatím navenek odmítá. Káhira ale vidí problém i na Palestinské straně, a to hluboký rozkol mezi hnutím Fatah a Hamas. Proto chtějí Egypťané v první řadě odstranit tuto překážku.

V Izraeli ale panuje skepse k samotnému Obamovi. Dnešní tisk cituje nejmenované poradce, podle kterých izraelský premiér Netanjahu podezírá amerického prezidenta ze snahy vyvolat roztržku mezi Washingtonem a jeruzalémskou vládou. Obama si tak chce prý naklonit arabský svět.

Přečtěte si také:
Obama vyzval EU k větší mezinárodní aktivitě
Obamův projev k muslimům vzbudil v USA chválu i kritiku
Obama podal ruku muslimům
Nová válka mezi Hamasem a Fatahem
Obama vyzval muslimy k míru

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme