Americký prezident Trump má koronavirus. Nakažená je i jeho poradkyně a manželka

Americký prezident Donald Trump i jeho manželka Melania Trumpová mají pozitivní test na koronavirus. Uvedl to v pátek ráno na svém twitteru, později zprávu potvrdil i Trumpův lékař. Americký prezident také dodal, že okamžitě začne s dodržováním karantény a léčbou. Podle agentury AP se nákaza koronavirem už ve čtvrtek prokázala u Trumpovy blízké poradkyně Hope Hicksové.

Washington (Aktualizováno: 8:11 2. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli předchozím případům nákazy začal Bílý dům prezidentovy spolupracovníky denně testovat. Opatření se týká podle AP například i novinářů. Jak často se nechával testovat sám prezident, není známo | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

 „Dnes v noci jsme byli Melania a já pozitivně testovaní na covid-19. Okamžitě začneme s dodržováním karantény a rekonvalescencí. Dostaneme se z toho SPOLU!“ uvedl americký prezident na svém twitteru. 

Oficiální prohlášení lékaře Donalda Trumpa | Zdroj: Bílý dům

Trumpův lékař Sean Conley očekává, že prezident bude i po nákaze koronavirem vykonávat své povinnosti. V prohlášení také uvedl, že Trump i Melania jsou v pořádku. Americká první dáma Melania Trumpová na svém twitteru napsala, že se oba cítí dobře a odložili všechny naplánované akce. „Prosím, ujistěte se, že zůstáváte v bezpečí, a spolu se z toho dostaneme,“ vyzvala také americké občany.

Nákaza se u hlavy státu objevila měsíc před prezidentskými volbami v USA, ve kterých Trump obhajuje svůj mandát. Poté, co se u amerického prezidenta potvrdila, ukazatel vývoje na americkém akciovém trhu zaznamenal prudký pokles, uvedla americká CNBC.

„Diagnóza znamená tvrdou ránu pro prezidenta, který se ze všech sil snaží přesvědčit americkou veřejnost, že to nejhorší z pandemie už mají za sebou,“ uvádí agentura AP. Dodává, že Bílý dům nedokázal Trumpa uchránit před nákazou, přestože má přístup k „takřka neomezeným prostředkům“. To prý povede k otázkám, zda je vůbec možné ve zbytku USA při obnovování ekonomických a společenských aktivit ochránit zaměstnance, studenty a širokou veřejnost.

Na pátek měl původně prezident naplánované dvě předvolební akce, z toho jednu na Floridě, o víkendu chtěl vystoupit na dvou mítincích ve Wisconsinu. Oba uvedené státy jsou z pohledu volební matematiky mimořádně významné. V aktualizovaném prezidentově rozvrhu na dnešní den podle amerických médií zůstala jediná položka, a to „telefonát na téma covidu-19 a podpory pro zranitelné seniory“.

Hope Hicksová působí od letošního února v Bílém domě jako Trumpova poradkyně | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Několik hodin před prezidentovým oznámením americká média informovala, že se blízká Trumpova poradkyně Hope Hicksová nakazila koronavirem. Pozitivní výsledek testu dostala podle agentury AP ve čtvrtek. Hicksová přitom v úterý letěla s prezidentem na palubě speciálu Air Force One na předvolební debatu do Clevelandu a ve středu vrtulníkem Marine One na mítink do Minnesoty. Podle AP začala Hicksová mírné příznaky nemoci covid-19 pociťovat při návratu z Minnesoty.

Bývalá modelka Hicksová působila v čele tiskového oddělení Bílého domu od Trumpova nástupu do funkce prezidenta v roce 2016. V únoru 2018 z prezidentových služeb odešla, letos v únoru se ale vrátila a v Bílém domě působí jako poradkyně.

‚Lehkomyslná a sobecká akce.‘ Trump i přes koronavirovou krizi uspořádal mítink uvnitř

Číst článek

Kromě Hicksové se v minulosti infekce potvrdila i u tiskové mluvčí viceprezidenta Mikea Pence Katie Millerové, bezpečnostního poradce Roberta O'Briena či jednoho z prezidentových komorníků.

Kvůli předchozím případům nákazy začal Bílý dům prezidentovy spolupracovníky denně testovat. Opatření se týká podle AP například i novinářů. Jak často se nechával testovat sám prezident, není známo.

Ve Spojených státech se koronavirem od počátku epidemie nakazilo již více než 7,2 milionu lidí. Přes 207 000 nakažených s covidem-19 zemřelo.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme