Americký prezident hodlá zmrazit rozpočtové výdaje

Prezident Spojených států Barack Obama chce na příštích pět let zmrazit část rozpočtových výdajů. Během deseti let to prý sníží deficit amerických rozpočtů o 400 miliard dolarů. Uvedl to ve své druhé zprávě o stavu unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

členové Kongtresu nadšeně zdraví B. Obamu po přednesení Poselství o stavu země

členové Kongtresu nadšeně zdraví B. Obamu po přednesení Poselství o stavu země

Náprava dlouhodobě vysokých deficitů amerických rozpočtů bude podle Obamy vyžadovat zásahy do výdajů na zdravotnictví a důchody. Prezident nicméně nechce zmrazovat výdaje na bezpečnost a obranu s výjimkou těch, které navrhuje ministr obrany Robert Gates.

Americký prezident vyzval také k velké obnově země. Spojené státy se podle něj budou muset přizpůsobit světu, který radikálně mění technologie a ve kterém posilují státy jako Čína a Indie. Budou muset zastavit své zaostávání v mnoha oborech a předčit ostatní země v inovacích, vzdělání a stavbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poselství o stavu unie prezidenta Obamy přiblížil posluchačům Českého rozhlasu Vít Pohanky

Současná generace podle něj zažívá svůj "sputnikový okamžik". Podobně jako před více než 50 lety, kdy Sovětský svaz k překvapení Američanů vypustil družici Sputnik, zjišťuje, že Spojené státy v mnoha ohledech nepatří k nejlepším na světě.

Amerika bude šetřit

Musíme předstihnout zbytek světa v inovacích, vzdělání a modernizaci. “Má-li nám patřit budoucnost, nemůžeme být pohřbení pod horou dluhů, prohlásil Barack Obama a navrhl zmrazit nemandatorní domácí výdaje na příštích pět let, což by během jedné dekády mělo ušetřit 400 miliard dolarů.

Zároveň nevyloučil zeštíhlení federální vlády a rušení některých úřadů.

Výzva republikánům

Barack Obama v projevu vyzval republikány aby s ním spolupracovali. Nové zákony budou podle něj schváleny pouze s podporou demokratů i republikánů. Výzvy, kterým Spojené státy čelí jsou podle něj větší než jednotlivé strany a větší než politika.

Prezident Barack Obama pronáší zprávu o stavu unie | Foto: AFP

„V sázce teď není to, kdo vyhraje příští volby - koneckonců jedny máme právě za sebou. V sázce je, jestli nová pracovní místa a průmyslové obory zakoření v této zemi anebo jinde. Zda se tvrdá práce a zručnost našich lidí dočká odměny. Zda si udržíme vedoucí místo, díky kterému Amerika není jen místem na mapě, ale světlem světa,“ řekl americký prezident.

Prezidenti Spojených států přednášejí zprávu o stavu unie od roku 1790. Jedná se o symbolický obřad, který zahrnuje mnoho komplikovaných protokolárních zvyklostí. Prezident musí být oficiálně a formálně do Kongresu pozvaný. Zákonodárci se scházejí asi půl hodiny před projevem. Je předem dáno, kdo kdy přichází i kam si sedne.

Solidarita s oběťmi z Tucsonu

Barack Obama nezapomněl v projevu připomenout nedávnou tragédii v arizonském Tucsonu, kde útočník vážně zranil zákonodárkyni G. Giffordsovou a zastřelil 6 lidí: „Tuscon nám připomněl, že bez ohledu na to, kdo jsme a odkud pocházíme, jsme všichni součástí jedné velké americké rodiny.“

Na znamení solidarity s blízkými obětí měli přítomní na klopách černobílé stužky. Zákonodárci z obou hlavních stran také seděli výjimečně promíchaní, I když tradičně sedávali odděleně.

Republikáni už dali v první reakci najevo, že se spolupráci nebrání, ale nehodlají schvalovat další zvyšování výdajů federální vlády. Proto čekají na konkrétní návrhy, jak inovovat a modernizovat Ameriku a přitom ji dál nezadlužovat.

Posun do středu

Obsahem své zprávy o stavu unie se americký prezident Barack Obama posunul víc do politického středu, shodují se komentátoři. Všímají si ale také, že se v projevu nadále částečně držel svých ideologických pozic a obhajoval některé své úspěchy. Připisují to už jeho připrávám na obhajobu mandátu v příštím roce. Podle agentury Reuters se Obama snažil nabídnout ruku oběma stranám, takže projev na rozdíl od loňska nebyl dlouhým seznamem politických priorit demokratů. Sněmovnu reprezentantů teď totiž ovládají Republikáni a Obama potřebuje, aby mu pomohli prosadit jeho politiku.

Jako centristickou hodnotí Obamovu řeč i finanční analytici. Změny v tónu letošní zprávy si všímá i komentátor konzervativního serveru Fox News. Podle něho Obama působil téměř skromně, zdvořile, otevřeně k oběma stranám a nenápadně změnil některé své názory skoro o 180 stupňů, uvedl.

Milan Kopp, Igor Maňour, Vít Pohanka, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme