Americký prezident míří na summit G8

Prezident Bush cestuje už počtvrté v tomto roce do Evropy. Tentokrát navštíví Dánsko, aby mu poděkoval za spojenectví pro lepší Irák, ale hlavním cílem jeho mise je Skotsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush | Foto: Česká televize

Se zástupci dalších bohatých zemí tam bude především hledat cesty, jak pomoci Africe z chudoby. S čím George Bush míří do skotského Gleneagles, to zjišťoval washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu zpravodaj Miroslav Konvalina.

Prezident Bush odlétá na summit G8 o Africe jen tři dny poté, co ve Filadelfii skončil jeden z koncertů pro Afriku Live 8, na kterém tak, jako na jiných místech světa, stovky muzikantů a statisíce lidí vyzvaly k účinnější pomoci Africe.

Americké média zpochybňují tvrzení George Bushe, že za dobu jeho pobytu v Bílém domě se pomoc Africe ztrojnásobila. Americký prezident ale navrhne, aby do roku 2010 Spojené státy pomoc Africe zdvojnásobily.

Zdůraznil, že ale musí jít s africkými zeměmi o odpovědné partnerství a že pomůže zejména těm, které udělají pokrok v demokratizaci a svobodě svých občanů.

Ve Skostku se má mluvit také o klimatických změnách, prezident Bush nadále odmítá Kjótský protokol, nevěří klimatickým změnám a jeho země je největším producentem skleníkových plynů.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme