Americký prezident Obama podpořil CIA

CIA je klíčová organizace pro ochranu Spojených států amerických. Těmito slovy prezident USA Obama podpořil centrální zpravodajskou službu, která čelí tvrdé kritice kvůli údajnému mučení osob podezřelých z terorismu. Ochránci lidských práv a Organizace spojených národů volají po trestním stíhání amerických vyšetřovatelů, kteří tvrdé výslechové metody používali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

"Nenechte se odradit tím, co stalo v posledních týdnech," řekl prezident Obama v sídle CIA. Vláda totiž publikovala předtím tajné materiály, popisující drsné metody, kterých vyšetřovatelé s požehnáním předchozí administrativy prezidenta Georga Bushe používali.

Agenti CIA využívali při výsleších lidí podezřelých z terorismu kontroverzní metody daleko častěji, než se předpokládalo. Například Chálid Šejch Mummad, který tvrdí, že stál za útoky z 11. září 2001, prošel 183krát procedurou zvanou waterboarding, která navozuje intenzivní pocit tonutí.

Americký prezident Barack Obama při návštěvě CIA také naznačil, že jde proti nepříteli zasáhnout i jinými způsoby. "Musíme se držet našich hodnot a idejí i v okamžicích, kdy to není jednoduché, a kdy se i my staneme terčem. I když máme strach a stojíme tváří v tvář nepříteli. Právě to totiž dělá Spojené státy americké výjimečnými."

Vláda prezidenta Obamy ale odmítá trestní stíhaní vyšetřovatelů, po kterém volají ochránci lidských práv. "Já a americký národ na vás budeme stále spoléhat," řekl prezident americkým zpravodajcům.

Drsné vyšetřovací metody CIA byly opravněné. Říká bývalý americký viceprezident Dick Cheney. Uchránily Spojené státy od dalších útoků. Existují hlášení, která velmi konkrétně ukazují, že tvrdé vyšetřovací metody plnily svůj účel, uvedl v rozhovoru pro stanici FOX News Dick Cheney. Jenže takové materiály administrativa Baracka Obamy nezveřejnila a to je podle bývalého viceprezidenta chyba. Proto požádal o odtajnění takových dokumentů.

Přečtěte si také:
CIA podle médií měla v Polsku vězení pro teroristy
Bývalý šéf jugoslávské tajné služby pracoval pro CIA
Odtajněné materiály CIA vrhají nové světlo na události v Polsku v roce 1981
Útok v pákistánské metropoli možná mířil na agenty CIA
Bush vetoval zákon zakazující kruté způsoby výslechu

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme