Americký prezident podnikl neohlášenou návštěvu Iráku

Americký prezident Barack Obama se odpoledne nevracel z evropského turné a Turecka do Spojených států, jak hlásily agentury. Místo toho se vydal opačným směrem na předem neohlášenou návštěvu Iráku. V Bagdádu ho čekalo setkání s americkými vojáky. Na plánované schůzky s iráckými vůdci nedošlo a Obama s nimi pouze telefonoval. Kvůli špatnému počasí se k nim totiž nemohl dostat vrtulníkem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenta USA Baracka Obamu přivítal v Iráku americký generál Ray Odierno

Prezidenta USA Baracka Obamu přivítal v Iráku americký generál Ray Odierno | Zdroj: ČTK

Když se v prosinci přijel do Iráku rozloučit Obamův předchůdce George Bush, skončila jeho návštěva legendárním atakem místního novináře Muntazera Zajdího. Zrovna dnes jeho právník řekl, že soud reportérovi snížil trest za útok botami ze tří je jeden rok.

Obamův lednový nástup do Bílého domu naopak Iráčané spolu s celým arabským světem vítali jako naději na změnu americké politiky.

Dnes je v Iráku 140 tisíc Američanů a Obama už řekl, že do srpna 2010 chce stáhnout bojové jednotky. Do dalšího roku by v Iráku mělo zůstat asi padesát tisíc Američanů v roli instruktorů iráckých vládních sil.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme