Americký prezident považuje iráckého premiéra za silného vůdce

Americký prezident dnes ocenil iráckého premiéra Núrího al Málikího jako "silného vůdce." Odmítl tak sílící kritické hlasy na adresu předsedy irácké vlády, které Málikího obviňují, že nedokáže udržet na uzdě především šíitské milice, které se na iráckém násilí podílejí. Oba státníci se dnes sešli na krátkém jednání v jordánském Ammánu. Shodli se na tom, že američtí vojáci i nadále v Iráku zůstanou a že země musí zůstat jednotná. Jakékoli vytváření autonomních zón v Iráku by podle Bushe a Málikího jen podpořilo eskalaci násilí v zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Núrí al Málikí a George Bush

Núrí al Málikí a George Bush | Zdroj: ČTK

Americký prezident znovu zopakoval, že Irák je alfou a omegou blízkovýchodní stability: "Premiér Málikí i já souhlasíme s tím, že výsledek operace v Iráku ovlivní situaci v celém regionu. Abychom zabránili extrémistům ovládnout celý Blízký východ, musíme bojovat proti jejich aktivitám právě v Iráku. Pokud extremisté uspějí na iráckém území, získají odvahu k dalšímu ničení mladých demokracií v celé oblasti, ke svrhávání vlád a k šíření své nenávistné ideologie mezi miliony lidí. Pokud ale Iráčané uspějí a vytvoří svobodnou zemi v samém srdci Blízkého východu, posílí tím umírněné a demokratické síly v celé oblasti."

Spojené státy pomohou Iráku maximální možnou měrou při snižování úrovně násilí v zemi. Zároveň urychlí přípravu iráckých vojenských a bezpečnostních sil, aby byly schopné co nejdříve převzít plnou odpovědnost za bezpečnost. Setkání v jordánském Ammánu se odehrálo ve stejné chvíli, kdy na veřejnost prosákly informace ze Spojených států, že zvláštní komise doporučí kabinetu George Bushe, aby USA stáhly své jednotky z Iráku.

Nezávislá komise amerického Kongresu pro otázky Iráku, nazývaná také studijní skupinou pro Irák, totiž dospěla k prvním závěrům a rozhodla se doporučit americké armádě, aby se příští rok v Iráku stáhla z bojových akcí a převzala jen podpůrnou roli. Skupina deseti expertů v čele s bývalým ministrem zahraničí USA Jamesem Bakerem má za úkol vytvořit scénář možného řešení situace v Iráku. Svá doporučení prý komise zveřejní příští středu. Také prý navrhne svolat regionální konferenci, která by mohla vést k přímým jednáním USA s Íránem a Sýrií. Tyto dvě země Washington obviňuje z rozdmýchávání násilí v Iráku. Zároveň uvažuje o jejich zapojení do procesu stabilizace situace na iráckém území.

Jak uvedl zpravodaj televize Al-Arabíja, jeho zdroje z okolí premiéra Málikího potvrdily, že i premiér si přeje odchod mnohonárodnostních sil, ale je nemožné, aby tento návrh předložil.

Na protest proti jednáním Málikího s Georgem Bushem přerušil šíitský proud radikálního duchovního Muktadá Sadra svou účast ve vládě a v parlamentu. Setkání se konalo za mimořádných bezpečnostních podmínek. Jordánské hlavní město bylo v obležení policistů a vojáků s obrněnými transportéry.

Jaromír Janev, Marie Matúšů, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme