Americký prezident prosadil reformu zdravotnictví

Ve Sněmovně reprezentantů pro reformu hlasovalo 219 zákonodárců. Pro přijetí normy bylo potřeba 216 hlasů. Reforma by měla zpřístupnit zdravotní pojištění víc než 30 miliónům občanů, kteří ho nemají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

Sněmovna rozhodla o největších změnách amerického zdravotního systému za posledních 45 let. Větší části americké veřejnosti se ale navrhované změny nelíbí a před Kongresem se demonstrovalo proti jejich přijetí. Prezident Obama slibuje: reforma znamená pojištění 32 milionů nepojištěných Američanů. Dlouhodobě přinese úspory ve zdravotnictví, které je bezkonkurenčně nejdražší na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny v americkém zdravotnictví rozebral ve Světě o osmé Rádia Česko zpravodaj Vít Pohanka

Radikální změny po desetiletích


Ale pro reformu bylo podle nejnovějších průzkumů jen 38 procent Američanů, proti 48 procent. Právě nesouhlasící občané o sobě dávali do poslední chvíle hlasitě vědět přímo před Kongresem.


Opoziční republikáni slibují, že pokud získají v podzimních volbách kontrolu nad Kongresem, budou změny ve zdravotnictví zase rušit. Podle nich jde o obrovský zásah státu do zdravotnictví, který významně zvýší státní dluh. Podle demokratů naopak reforma přinese do systému zdravotní péče úspory.


Zákon musí ještě podepsat prezident Obama a potvrdit Senát. To ale bude podle očekávání jen formalita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reformu hodnotil v Ozvěnách dne česko - americký investiční bankéř Ondřej Jonáš


O desetinu více pojištěnců

Právě přijatá změna má umožnit zdravotní pojištění nějakým pětadevadesáti procentům Američanů, což je o deset procent více, než kolik jich má pojistku dnes.

Česko - americký investiční bankéř Ondřej Jonáš v Ozvěnách dne poznamenal, že reforma zavede povinnost zdravotního pojištění, sankce i regulaci pojišťoven. „Je to celá řada opatření, některá populistická. Některá velmi rozumná. Například děti budou pojištěni do věku 26 let a nemohou být odmítnuti pojišťovnou“

Reforma není populární nejen pro socialistické znaky v případě povinnosti a sankcí, ale i pro podezření populace z nákladnosti. „Na obzoru vidíme ideální podmínky pro velkou politickou bouři, kruté potrestání demokratů v podzimních volbách.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Háva z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy mluvil o americké zdravotnické reformě ve Světě o jedné

Petr Háva z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve Světě o jedné připomněl, že americká společnost je nerovná a vnímá zdravotní péči jako obrovské téma.


„Zásadní, důležité, opěrné body reformy jsou stále ve hře,“ zmínil Háva. „Pro systém převažujícího soukromého pojištění se Amerika rozhodla před 80 lety. Nebyla schopna se vypořádat s problémy, které to vyprodukovalo,“ poznamenal Háva.

K Nejvyššímu soudu míří první žaloby

Podle spolupracovníka Radiožurnálu v USA Dušana Neumanna většina fiskálních konzervativců nevidí možnost, jak se reforma v dnešní vysoce byrokratizované podobě dá realizovat, a už vůbec ne zaplatit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Vít Pohanka a spolupracovník redakce Dušan Neumann ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Podle kritiků Obamovy reformy by k tomu, aby mnohem více Američanů získalo přístup ke zdravotnímu pojištění, stačilo několik adresných zákonů. Proti reformě už také míří první žaloby.

„V tomto okamžiku už generální prokurátoři států Idaho a Virginia vypracovali žalobu na federální vládu u Nejvyššího soudu z protiústavnosti tohoto zákona, který nutí občany, aby si povinně zakoupili pojištění u vládou kontrolovaných pojišťoven,“ uvedl Neumann.

Milan Kopp, Marika Táborská, Vít Pohanka, Marek Matlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme