Americký prezident prý ztrácí trpělivost s Izraelem i s Palestinci
Bez průlomu, ale dalšími výzvami k zahájení mírových rozhovorů skončil v New Yorku blízkovýchodní summit, kterého se účastnil i americký prezident Barack Obama. Ten podle zákulisních zdrojů projevil značnou nespokojenost s tím, jak židovský stát a Palestinci rozhovory oddalují. Obama chtěl přitom obnovení mírového procesu vyhlásit už do konce září.
Místo toho dal izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi novou, pouze třítýdenní lhůtu. Do poloviny října mají obě strany odpovědět, jak chtějí odstranit aktuální překážky v rozhovorech. Netanjahu po skončení schůzky řekl, že panuje všeobecná shoda na tom, že mírový proces by měl být obnoven co nejdříve bez jakýchkoli podmínek.
Izrael by tak měl přeložit svůj plán, jak zmrazit výstavbu židovských osad na okupovaných územích, k čemuž se zavázal v mírovém plánu z roku 2003. Palestinci zase mají odpovědět třeba na izraelský požadavek, aby Izrael uznali jako židovský stát. Američané ale netrvají na tom, aby Izrael nejprve zmrazil výstavbu osad. Palestinci to dosud označovali za podmínku, aby vůbec zasedli k jednacímu stolu.
Prezident USA také oznámil, že příští týden se s izraelskými a palestinskými vyjednávači setká zvláštní americký vyslanec pro Blízký východ George Mitchell. Na misi na Blízkém východě byl i minulý týden, snažil se přimět izraelské a palestinské představitele k dohodě, která by otevřela cestu k obnovení mírových rozhovorů. To se mu však nepovedlo.
Obama řešení blízkovýchodní otázky v lednu, kdy nastoupil do Bílého domu, označil za jednu ze svých priorit. Jeho předchůdce George Bush byl často kritizován za to, že konfliktu nevěnuje patřičnou pozornost.