Americký prezident se loučil v Iráku

Americký prezident George Bush přiletěl na předem neohlášenou návštěvu Iráku. Jde o jeho čtvrtou a zároveň poslední prezidentskou cestu do této země. Před necelými šesti lety Bush zahájil válku proti iráckému režimu, která přerostla v dodnes neukončené násilí a teror s desítkami tisíc mrtvých. Bushovy zbývá poslední měsíc v úřadu. Do Bagdádu se přijel rozloučit i se sto čtyřiceti tisíci amerických vojáků, které tam vyslal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush v Iráku | Foto: ČTK/AP

Bushova vláda zdůrazňuje skutečnost, že v poslední době v Iráku rapidně ubylo teroristických a povstaleckých útoků. O tom, že k normálu má ale tato arabská země stále daleko, svědčí okolnosti Bushovy cesty. Kvůli prezidentově bezpečnosti na nepřátelské půdě byla i tentokrát připravena v naprostém utajení. V oficiálním programu pro veřejnost měl Bush na dnešek uvedené vánoční oslavy ve Washingtonu.

V Bagdádu se namísto toho sešel s velitelem amerických sil i s iráckým vedením. Vláda premiéra Núrího Málikího je zatím stále odkázaná na vojenskou i politickou podporu Washingtonu. Vazby na Spojené státy jsou ale zároveň i jejím handicapem a jedním z důvodů pokračujících aktivit protivládních povstalců.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme