Americký prezident se loučil v Iráku

Americký prezident George Bush přiletěl na předem neohlášenou návštěvu Iráku. Jde o jeho čtvrtou a zároveň poslední prezidentskou cestu do této země. Před necelými šesti lety Bush zahájil válku proti iráckému režimu, která přerostla v dodnes neukončené násilí a teror s desítkami tisíc mrtvých. Bushovy zbývá poslední měsíc v úřadu. Do Bagdádu se přijel rozloučit i se sto čtyřiceti tisíci amerických vojáků, které tam vyslal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush v Iráku | Zdroj: ČTK

Bushova vláda zdůrazňuje skutečnost, že v poslední době v Iráku rapidně ubylo teroristických a povstaleckých útoků. O tom, že k normálu má ale tato arabská země stále daleko, svědčí okolnosti Bushovy cesty. Kvůli prezidentově bezpečnosti na nepřátelské půdě byla i tentokrát připravena v naprostém utajení. V oficiálním programu pro veřejnost měl Bush na dnešek uvedené vánoční oslavy ve Washingtonu.

V Bagdádu se namísto toho sešel s velitelem amerických sil i s iráckým vedením. Vláda premiéra Núrího Málikího je zatím stále odkázaná na vojenskou i politickou podporu Washingtonu. Vazby na Spojené státy jsou ale zároveň i jejím handicapem a jedním z důvodů pokračujících aktivit protivládních povstalců.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme