Americký prezident se omluvil za tragický omyl

Americký prezident George Bush vyjádřil lítost nad úmrtím civilistů, kteří zahynuli v Afghánistánu při nedělním bombardování Američanů. Šéf Bílého domu tak učinil v telefonickém rozhovoru se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím. V Kábulu mezitím došlo k atentátu na afghánského vicepremiéra Abdula Kádira. Dva útočníci na jeho automobil vypálili téměř 40 ran. Zahynul i řidič Kádirova vozu a zřejmě i dva členové jeho ochranky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Afghánské Radio Kabul uvedlo, že Bush se za bombardování omluvil a zdůraznil, že událost bude vyšetřena. Zároveň ujistil Karzáího o tom, že se podobný incident se už nebude opakovat.

Američtí a afghánští vyšetřovatelé se nicméně dosud neshodli na příčinách tragédie, ani na počtu mrtvých. Včera se před Bílým domem sešla skupina lidí, kteří požadovali vyšetření všech případů civilních obětí, které přišly o život od října minulého roku, kdy americká armáda zahájila v Afghánistánu kampaň proti terorismu.

Vyšetřování mylného náletu v afghánské provincii Uruzgán oběti mezi civilním obyvatelstvem potvrdilo. O předběžných výsledcích informoval v Kábulu velitel koaličních sil generál Dan McNeill.

Zopakoval, že podle hlášení amerických jednotek byla letadla před bombardování terčem střelby. Američané nyní chtějí zjistit, jak mohlo dojít k obětem mezi civilisty a najít opatření, aby se podobná událost nemohla opakovat.

Mezitím agentury oznámily, že přímo před svým úřadem v Kábulu byl zavražděn afghánský vicepremiér Abdul Kádir. Dva útočníci na jeho automobil vypálili téměř 40 ran. Zahynul i řidič Kádirova vozu a zřejmě i dva členové jeho ochranky.

Atentátníkům, kteří číhali ukryti v křoví, se podařilo uniknout v připraveném autě. Jejich totožnost zatím není známá, stejně jako pozadí atentátu. Prozatím bylo zadrženo deset členů vicepremiérovy osobní ochranky, protože prý na útok nezareagovali odpovídajícím způsobem.

Milan Kopp, Jitka Malá, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme