Americký prezident už může použít proti Iráku sílu

Americký prezident George Bush podepsal rezoluci Kongresu, která ho zmocňuje k použití síly proti Iráku, pokud se Saddám Husajn nezbaví zbraní hromadného ničení. Irák dnes využil otevřeného zasedání Rady bezpečnosti OSN k ostré kritice americké a britské politiky. Bagdád souhlasí s bezpodmínečným obnovením zbrojních kontrol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/EPA

Prezident Bush zopakoval, že nenařídil použití síly a doufá, že jí nebude třeba. Znovu obvinil Irák z držení chemických a biologických zbraní a snahy získat jaderné zbraně.

Těsně před Bushovým projevem v Bílém domě odmítl irácký velvyslanec v OSN, že by Irák měl zbraně hromadného ničení. Před zeměmi světového společenství řekl, že si Američané nepřejí návrat zbrojních inspektorů, protože by to znamenalo následné zrušení sankcí proti Iráku. Bagdád obvinil Izrael a Spojené státy z držení zbraní hromadného ničení a vyjmenoval případy, kdy Washington tyto země v minulosti použil.

Velvyslanec Jihoafrické republiky za rozvojové země upozornil na strádání, které 11 let sankcí přineslo iráckému lidu. V New Yorku se dnes očekává vystoupení dalších arabských zemí před Radou bezpečnosti.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme