Americký prezident už může použít proti Iráku sílu

Americký prezident George Bush podepsal rezoluci Kongresu, která ho zmocňuje k použití síly proti Iráku, pokud se Saddám Husajn nezbaví zbraní hromadného ničení. Irák dnes využil otevřeného zasedání Rady bezpečnosti OSN k ostré kritice americké a britské politiky. Bagdád souhlasí s bezpodmínečným obnovením zbrojních kontrol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/EPA

Prezident Bush zopakoval, že nenařídil použití síly a doufá, že jí nebude třeba. Znovu obvinil Irák z držení chemických a biologických zbraní a snahy získat jaderné zbraně.

Těsně před Bushovým projevem v Bílém domě odmítl irácký velvyslanec v OSN, že by Irák měl zbraně hromadného ničení. Před zeměmi světového společenství řekl, že si Američané nepřejí návrat zbrojních inspektorů, protože by to znamenalo následné zrušení sankcí proti Iráku. Bagdád obvinil Izrael a Spojené státy z držení zbraní hromadného ničení a vyjmenoval případy, kdy Washington tyto země v minulosti použil.

Velvyslanec Jihoafrické republiky za rozvojové země upozornil na strádání, které 11 let sankcí přineslo iráckému lidu. V New Yorku se dnes očekává vystoupení dalších arabských zemí před Radou bezpečnosti.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme