Americký prezident v Berlíně

Americký prezident George Bush přicestoval večer do německé metropole na svou první návštěvu Spolkové republiky, kterou provázejí protesty pacifistů a rozsáhlá bezpečnostní opatření. Proti jeho příletu a také proti americké zahraniční politice v ulicích města opět protestovaly desítky tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush | Foto: ČTK/EPA

Bush stráví v Německu jen dvacet hodin. Na berlínském letišti byl přivítán s vojenskými poctami. Ihned po příletu měl na programu pozdní večeři s kancléřem Gerhardem Schröderem a berlínským starostou. Očekává se, že hlavním tématem jeho rozhovorů bude další postup protiteroristické aliance. Válku s terorismem sami nevyhrajeme, připomíná prezident Bush a očekává, že Berlín podpoří americký postup vůči Iráku. Prezident bude kancléře informovat i o plánovaném dalším snížení stavu strategických jaderných zbraní, na kterém se dohodly Spojené státy a Rusko.

Před novináři krátce po příletu do německé metropole vystoupil ministr zahraničí Colin Powell, který prezidenta doprovází. Je to návštěva, která zúročí spolupráci Německa a USA v oblasti boje s mezinárodním terorismem, prohlásil šéf americké diplomacie. Podtrhl zejména společný postup obou zemí při obnově Afghánistánu - konferenci o této zemi, která se konala počátkem roku právě v Německu. V narážce na nesouhlas Berlína s plánovanými údery na Irák Powell připustil, že existují i rozdílné názory na mezinárodní otázky, existuje však oboustranná vůle je řešit.

Podle informací zpravodaje Českého rozhlasu Davida Šťáhlavského situace v Berlíně připomíná stanné právo. Centrum město je obleženo policií, luxusní hotel Adlon, kde bude George Bush nocovat, obsadila ochranka Bílého domu. Na pořádek ve městě během prezidentovy návštěvy dohlíží 10 tisíc policistů, o Bushovu bezpečnost se navíc bude starat šest stovek amerických agentů.

George Bush se zítra setká s německým prezidentem Johannesem Rauem a promluví před poslanci Spolkového sněmu. Odpoledne pak zamíří do Ruska.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme