Americký prezident v Litvě a Rumunsku

Vstup Litvy do NATO alianci posílí a oživí jejího ducha, řekl dnes George Bush ve Vilniusu. Do Litvy zavítal jako první americký prezident poté, co tato pobaltská republika dostala na pražském summitu NATO pozvánku ke vstupu do aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidenti Estonska, USA, Litvy a Lotyšska | Zdroj: ČTK

Bush ve Vilniusu uvítal nejen Litvu, ale i dva další pobaltské státy - Estonsko a Lotyšsko - jako příští členy NATO. Je to velký den v dějinách Litvy, v dějinách Pobaltí, v dějinách NATO a v dějinách svobody, řekl Bush několika tisícovkám lidí shromážděným na historickém náměstí ve Vilniusu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Bush v Litvě

Americký prezident se během své první návštěvy v oblasti sešel ke krátkému rozhovoru s prezidenty všech tří pobaltských států. Kromě Adamkuse jednal také s šéfkou lotyšského státu Vairou Vikeovou-Freibergovou a hlavou estonského státu Arnoldem Ruutelem.

Z Vilniusu odletěl Bush před polednem místního času na několikahodinovou návštěvu Rumunska, které od čtvrtka patří mezi sedm zemí přizvaných k členství v NATO.

V Bukurešti vzdal hold "hrdinství a charakteru" rumunského lidu. "Spojené státy byly vždy na vaší straně jako přátelé a budeme hrdí, že vás budeme nazývat spojenci," řekl Bush v narážce na pozvání, které se Rumunsku dostalo v Praze, aby se k alianci připojily. Americký prezident promluvil k asi 60.000 Rumunů, kteří se shromáždili na Náměstí revoluce, v centru města.

Milan Kopp, Petr Voldán, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme