Americký prezident varoval v Bundestagu před terorismem

Prezident Spojených států George Bush přednesl v Bundestagu s napětím očekávaný projev o dalším vývoji ve světě. Vyzval v něm ke společnému boji proti "nepřátelům svobody" a upozornil, že evropské země jsou také ohroženy. Lidstvo, jak řekl, stojí před novými výzvami. Bylo to vůbec první vystoupení prezidenta Spojených států na německé parlamentní půdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush v Bundestagu | Foto: ČTK/AP

Mír v Evropě je podle George Bushe jedním z největších úspěchů moderní doby. Americký prezident ovšem vyzývá k budování celosvětového domu svobody a varuje před globálním terorem. "V tomto boji nebráníme jenom Ameriku nebo Evropu, ale bráníme civilizaci samu." George Bush přitom poukázal na to, že teroristé "nesnášejí demokracii, toleranci, svobodu slova, ženy, židy, křesťany a všechny muslimy, kteří s nimi nesouhlasí." Americký prezident dochází k závěru, že ignorovat toto nebezpečí znamená ohrozit životy milionů.

Z perspektivních otázek podpořil mír na Blízkém východě, který ovšem musí dát Palestincům vlastní stát. USA dále slibují pomoc těm národům, které respektují právo. Bushovo resumé je jasné: je třeba vytvořit lepší svět; k tomu podle něho přispěje i globalizace, neboť rozšíření obchodu pomáhá v boji s chudobou.

G. Bush řeční v Bundestgu | Foto: ČTK/AP

Ještě před vystoupením ve Spolkovém sněmu se americký prezident znovu sešel s kancléřem Gerhardem Schröderem. Shodli se na tom, že je nezbytné pokračovat v boji proti mezinárodnímu terorismu a také na tom, že je třeba prodloužit mandát mezinárodních mírových sil v Afghánistánu.

Bush prohlásil, že ve válce proti terorismu je Německo pro Ameriku velice důležitým partnerem. "Chtěl bych poděkovat německému lidu a vládě za pomoc v Afghánistánu. Bylo to velmi složité, ale správné rozhodnutí, vyslat vojáky do této oblasti. Vedou si dobře. Vím, že jste ztratili životy, stejně jako my, ale podle mého názoru je tato oběť nutná, protože chráníme svobodu a svoboda je vzácná."

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bush děkuje Němcům

Německý kancléř Schröder se vyjádřil i k tolik diskutovanému útoku na Irák. Potvrdil, že zatím neexistují žádné konkrétní vojenské plány takového útoku. Nechce proto o takových úvahách vůbec spekulovat.

Odpoledne prezident Spojených států ukončil návštěvu v Berlíně a odletěl do Moskvy. Kvůli jeho pobytu bylo centrum německé metropole i dnes obleženo policií. Protesty antiglobalistů pokračovaly celou noc. Policie musela nasadit vodní děla proti demonstrantům, kteří po ní házeli lahvemi a rozbíjeli výlohy.

Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov v předvečer setkání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ruským protějškem Georgem Bushem zdůraznil, Rusko udělá vše, aby zabránilo vojenské operaci proti Iráku. Bush zařadil Irák mezi země "osy zla", které podporují terorismus a snaží se získat zbraně hromadného ničení.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Jana Ulbrychová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme