Americký raketoplán Discovery se připravuje na přistání

Raketoplán Discovery se odpoutal od Mezinárodní vesmírné stanice. Ve středu se bude připravovat k sestupu na Zem a přistát má v pátek brzy ráno středoevropského času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Discovery STS-92 při startu s modulem ITS-Z1 | Foto: www.mediaarchive.ksc.nasa.gov

Všechno zatím běží podle plánu, pochvaluje si americká vesmírná agentura NASA. Raketoplán Discovery se hladce odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice a potom ji obletěl, aby posádka mohla pořídit podrobné snímky.

Ve středu budou astronauti kontrolovat všechna zařízení potřebná pro přistání, včetně izolačních destiček na plášti vesmírné lodi, které zajišťují, aby raketoplán při sestupu do atmosféry neshořel.

Astronauti během mise podnikli celkem 3 dlouhé výstupy do vesmíru. Při tom posledním mimo jiné montovali na vnější plášť stanice nové antény a také 18 metrů kabelu pro novou komoru, která má být vybudovaná začátkem příštího roku.

Jeden z konektorů kabelu nešel upevnit a vyskytly se i některé další technické komplikace. I tak zatím hodnotí posádka misi Discovery jako úspěšnou.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme