Americký Senát chce zastavit výrobu drahých stíhaček

Americký Senát vyslyšel prezidenta Obamu a odmítl investovat do superdrahých stíhaček F-22 v době, kdy ministerstvo obrany potřebuje soustředit zdroje do Afghánistánu a Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-22 Raptor | Foto: Air Force link

Případ stíhaček F-22 ilustruje současné poměry v americkém Kongresu. Letadlo je drahé, stejně jako jeho údržba a nikdy nebylo nasazené v boji. Náklady na výrobu jednoho kusu F-22 stojí zhruba 137,5 miliónů dolarů, přičemž na celý vývoj padlo závratných 62 miliard dolarů. Zastavení jeho výroby chce ministr obrany Gates, stejně jako třeba republikánský senátor John McCain, Obamův někdejší soupeř v prezidentské kampani a oponent nynější vlády.

Americké letectvo takový stroj podle jejich přesvědčení jednoduše nepotřebuje. Pro udržení výroby se ale staví kongresmani a senátoři, v jejichž státech má továrny výrobce Lockheed Martin nebo dodavatelé.

Prezident Obama pohrozil, že pokud bude Kongres na pokračující výrobě stíhaček F-22 trvat, vetuje příslušný zákon.

Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor je americký stíhací letoun, který využívá technologii stealth. Letoun byl vyvinut pro získání vzdušné nadvlády, ale je schopen i podpory pozemních útoků, elektronického boje a špionážních misí. V současné době je F-22 Raptor základní prvek bojové síly amerického vojenského letectva.

POSLECHNĚTE SI PŘÍSPĚVEK NA TÉMA V mp3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojené státy už nebudou financovat program stíhaček F-22. Mluvíme s leteckým publicistou Martinem Velkem.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme