Americký Senát: Irák nemůže mít všechno zadarmo

Američtí zákonodárci protestují proti výdajům, které jdou ze Spojených států na obnovu Iráku. Senát odhlasoval, že polovina z dvaceti miliard dolarů požadovaných americkou vládou na další rekonstrukci země má být půjčka, a ne dar. Prezidenta Bushe zastihla zpráva ve chvíli, kdy žádá svět o finanční dary pro Irák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manhattan | Foto: Milan Kopp

V americké televizi běží reklamní kampaň vyzývající občany, aby si už dále nenechali líbit, že se peníze z jejich daní utrácejí v Iráku, a ne doma. V ojedinělém projevu vzdoru proti Bílému domu se vzepřel Kongres a Senátoři už dokonce odhlasovali přeměnu poloviny finanční pomoci na obnovu Iráku z daru na půjčku.

Zákonodárci argumentují tím, že alespoň deset miliard určených na plánovanou pomoc v následujícím období by měla země s druhými největšími zásobami ropy platit z výnosy z těžby černého zlata. Drtivá většina zmíněných peněz je určena americkým firmám, které dostaly od americké vlády zakázky na rekonstrukci Iráku.

Američtí komentátoři varují, že změna daru na půjčku poslouží těm, kteří tvrdili, že Američané šli do už tak předluženého Iráku jen proto, aby těžili ze zisků z irácké ropy.

Počet amerických vojáků, kteří zahynuli v Iráku od konce hlavních bojů, už překročil 100. Zatím poslední obětí je vojenský policista, který zemřel ráno při pumovém útoku v Bagdádu. V Iráku americké jednotky zůstanou pravděpodobně ještě dva roky, než je nahradí nová irácká armáda. Řekl to v Tikrítu americký generálporučík Thomas Metz.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme