Americká federální vláda nemá peníze na běžný provoz. Senátoři se nedohodli na rozpočtu

Americký Senát se nedokázal dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu, která tak nyní nemá k dispozici peníze pro financování běžného provozu.

Washington (Aktualizováno: 8:30 20. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova amerického Kongresu. (Ilustrační snímek) | Foto: Tom Thal (Flickr.com) | Zdroj: CC BY 2.0

To zřejmě povede k přechodnému uzavření části vládních úřadů, nezbytné vládní aktivity by však měly dál fungovat.

Deník Washington Post píše, že fungovat budou některé úřady, jejichž financování nepodléhá schvalovacímu procesu v Kongresu – například federální pošta. V práci také zůstanou zaměstnanci úřadů nebo institucí, které se starají o bezpečnost životů lidí a národní bezpečnost – tedy zdravotnictví, armáda, úřady pro pomoc při kalamitách, věznice, kontrola letového provozu. Fungovat budou také elektrárny, nedotkne se to výroby elektřiny.

Omezení provozu naopak čeká tyto instituce: národní parky a památníky – což, jak píše server BBC – v říjnu 2013 vyvolalo silný odpor veřejnosti. Washington Post ale uvádí, že Trumpova administrativa letos – bylo to jakési preventivní opatření – rozhodla, že národní parky budou, v situaci, jaká teď nastala, dál přístupné veřejnosti. Lidé tam tedy mohou vyrazit na výlet nebo na lyže.

Omezí se provoz rezervací, kde jsou tábory pro turisty, a tedy i příslušný personál. (Výjimkou jsou zaměstnanci, kteří se starají o bezpečnost lidí a ochranu majetku.)

Instituce nezbytné pro chod země zůstávají v provozu, ale ostatní včetně 400 amerických národních parků nebo třeba Úřadu pro letectví a kosmonautiku úplně zavřou, případně svůj provoz omezí na nejnutnější minimum.

Trumpův twitter

Sněmovna reprezentantů návrh schválila ve čtvrtek v noci, poměrem hlasů 230 ku 197. To, co se dělo v Senátu, označuje Washington Post za „půlnoční drama“. Několik hodin před hlasováním napsal prezident Trump na Twitter poměrně pesimistické sdělení

„Nevypadá to dobře pro naši skvělou armádu nebo bezpečnostní složky na té hodně nebezpečné jižní hranici. Demokrati chtějí přechodné uzavření části vládních úřadů, aby zmenšili obrovský úspěch naší daňové reformy a jejího příznivého dopadu na naši ekonomiku,“ napsal Trump na twitter a pozval si na schůzku do Bílého domu vůdce demokratických senátorů Chucka Schumera. Mluvili spolu asi hodinu a Schumer pak novinářům oznámil neúspěch.

V Senátu pokračovaly bouřlivé diskuse do pozdních nočních hodin, ani vyjednávání šéfa senátních demokratů Chucka Schumera a šéfa republikánské většiny Mitche McConnella za zavřenými dveřmi ale nakonec nepřineslo žádný průlom. Vzápětí se obě strany začaly obviňovat z toho, kdo za vzniklou situaci může.

Americký senátor Mitch McConnell. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Před pěti lety

Při poslední podobné situaci před pěti lety zůstalo doma skoro milion federálních zaměstnanců, podle amerického ministerstva obrany by teď také pracovalo dočasně bez mzdy víc než milion vojáků.

V říjnu 2013 byla vláda bez peněz na financování běžného provozu 16 dnů.

Sněmovna reprezentantů USA tento týden schválila nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února. V Senátu však toto opatření nezískalo dostatečnou podporu.

Demokraté schválení dočasného rozpočtu podmiňují ochranou přistěhovalců, kteří do země přišli bez dokladů jako děti, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost.

Americký server The New York Times přináší přehled, jak který senátor hlasoval.

Za normálních okolností mělo být financování vlády zajištěno zákonem už na počátku tohoto fiskálního roku, tedy loni v říjnu. Kongresmani se ale nedokázali dohodnout a situaci už třikrát řešili schválením krátkodobého provizoria. To zatím poslední vypršelo v pátek o půlnoci místního času.

Jan Kaliba, Helena Berková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme