Americký senát odmítl debatu o službě gayů a leseb v armádě

Americká armáda nebude měnit svou politiku vůči službě homosexuálů. Americký senát zablokoval debatu o zákonu, který by umožnil jejich otevřené působení v ozbrojených složkách. Bílý dům přitom tuto legislativu prosazoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: US Department of Defense

Americká armáda se bude dál řídit heslem: „Neptej se a nic neříkej". V praxi to znamená, že se rekrutů při nástupu do armády neptá na jejich sexuální orientaci. Na druhou stranu se ale gayové a lesby nesmějí ve službě v tomhle ohledu nijak projevovat jinak jim hrozí propuštění.

Kvůli tomuto pravidlu muselo z vojenských sil například v letech 1997 až 2008 odejít asi 10 a půl tisíce lidí. Prezident Obama slíbil, že to změní. Narazil ale na silný odpor republikánů a části armádních velitelů.

Bílý dům se může znovu pokusit armádní pravidla pro homosexuály zákonem uvolnit. Je ale nepravděpodobné, že by se mu ho podařilo prosadit do listopadových voleb a pak už podle odhadů nebude v Senátu příznivé rozložení sil.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme