Republikáni napoprvé neprosadili zrušení Obamacare. V Senátu nemají dostatečnou podporu

Senát Spojených států nejtěsnější většinou v úterý schválil zahájení debaty o zrušení Obamacare - systému zdravotního pojištění, který zavedl bývalý prezident Barack Obama. Úplné zrušení však republikáni kvůli nejednotnosti ve straně i horní komoře Kongresu na první pokus neprosadili.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 7:30 26. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společné jednání obou komor amerického Kongresu | Foto: Lawrence Jackson | Zdroj: whitehouse.gov

Úterní hlasování o zahájení debaty nakrátko vypadalo jako vítězství nynějšího prezidenta Donalda Trumpa, který senátory k hlasování vyzýval. Návrh těsnou většinou schválili tamní zákonodárci.

Z 52 republikánů v Senátu se jich pro zahájení debaty vyslovilo 50. Rozhodující 51. hlas pak dodal viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu.

Ačkoliv první hlasování vypadalo pro Trumpův plán nadějně, později se ukázalo, že republikáni jsou v otázce zákona nejednotní a nedokázali přesvědčit ani zbytek horní komory.

Na zrušení Obamacare je potřeba 60 hlasů. V úterý v noci pro zrušení ale hlasovalo jen 43 politiků, 57 bylo proti. Proti úplnému zrušení zákona bylo tak devět republikánů.

Senátorka Susan Collinsová a Lisa Murkowská byly jedinými členy strany, kteří odmítli hlasovat pro zahájení samotné debaty o zrušení zákona. Vzhledem k tomu, že republikáni mají v Senátu 52 křesel, jejich hlasy byly ty jediné, které si strana mohla dovolit ztratit.

Hlasování se zúčastnil i republikánský senátor John McCain. Do Washingtonu se vrátil po operaci a poté, co mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor mozku. Osmdesátiletý politik si za to od svých kolegů vysloužil potlesk vestoje.

Plán prezidenta Donalda Trumpa kritizují opoziční demokraté, podle nich po zrušení Obamacare přijdou o zdravotní pojištění miliony chudých Američanů.

Další postup Senátu

Jak přesně budou senátoři dále postupovat, není podle médií zcela jasné. Zdá se, že se soustředí na dvě možnosti. První je odvolání reformy a její nahrazení návrhem, který prozatím nemá podporu všech republikánských senátorů.

Druhou cestou by mohlo být zrušení Obamacare s dvouletým odkladem, což by zákonodárcům poskytlo delší čas k vypracování náhrady.

Republikánští senátoři navíc zvažují, že připraví jakousi odlehčenou verzi svého návrhu, ze kterého v rámci hledání kompromisu vypustí kontroverzní části.

Obamacare je smrt, prohlásil Trump. Senátory se snaží přesvědčit, aby ji zrušili

Číst článek

Někteří republikáni původní návrh kritizují, neboť podle nich je náhrada příliš omezená a nejde dostatečně do hloubky, dalším se zase nelíbí příliš rozsáhlé škrty v sociálních programech.

Souhlasit musí i sněmovna

BBC v komentáři poznamenala, že šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell by dokonce mohl stranický návrh zcela rozbít na několik dílů, o kterých by postupně nechal hlasovat. Tak by mohl dosáhnout zrušení některých částí Obamacare, které republikáni nejvíce kritizují.

Pokud se republikánům v Senátu podaří cokoli schválit, čeká je další kolo jednání se Sněmovnou reprezentantů, která rovněž musí vyslovit souhlas.

V případě následné dohody o kompromisu a jejím schválení ve Sněmovně reprezentantů se návrh vrátí zpět do Senátu ke konečnému posouzení.

Jakub Lucký, Dominika Píhová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme