Americký Senát pro zrušení vízové povinnosti českých občanů

Americký Senát schválil konečný text zákona, který mění pravidla bezvízového režimu. Ten by umožnil Čechům cestovat do Spojených států bez omezení. Přesto ale bude ke každé cestě nutné svolení amerických úřadů stejně, jak je to i u jiných zemí. Zákon musí ještě projít Sněmovnou reprezentantů. Ta o něm může hlasovat dnes nebo příští týden. Po těchto termínech začínají poslancům parlamentní prázdniny. Víza představují jen část z celkového bezpečnostního zákona, který reaguje na teroristické hrozby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohovor s imigrační úřednicí při vstupu do USA

Pohovor s imigrační úřednicí při vstupu do USA | Foto: Alexandr Pícha

Po případném schválení Sněmovnou reprezentantů bude mít prezident George Bush lhůtu na to, aby normu podepsal, nebo vetoval.

Zástupce českého velvyslanectví Jaroslav Kurfirst připomněl Českému rozhlasu, že z koalice nových členských zemí Evropské unie má velké šance na zrušení víz jen Česko a Estonsko.

V textu návrhu zákona totiž zůstala podmínka, že pro u dělení bezvízového statutu nesmí překročit počet odmítnutých žádostí o víza 10 procent. S tímto limitem mají problémy například Polsko a Slovenko.

Bezvízový styk je součástí velkého souboru bezpečnostních zákonů, které mají Spojené státy lépe bránit proti pronikání teroristů a nelegálních přistěhovalců.

Pokud Kongres tento zákon schválí, budou muset všichni cestující zasílat své údaje do Ameriky ještě před svou cestou, aby je imigrační úřady mohly porovnat s přestupkovou a protiteroristickou databází.

České ministerstvo zahraničí varuje před přehnaným optimismem. Dobu rušení víz odhaduje na dva roky. I po té, bychom ale měli podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové o vstup na půdu USA žádat: "Po nás budou požadovat například biometrické pasy, což by nemel být problém, potom různé další formy spolupráce s předáváním dat. Takže to vše jsou věci, které ještě musíme dopodrobna analyzovat, zjistit, co bude znamenat, co pro to máme udělat."

Varšava neskrývá zklamání

Zvýšení prahu počtu odmítnutých žádostí o víza ze současných tří na deset procent zanamená, že se do bezvízového programu nedostane například Maďarsko, Slovensko nebo Polsko.

Polští politici to považují velmi nešťastné řešení. Ve frontě čekatelů na bezvízový styk chtějí být Poláci na prvním místě. Poukazují na strategické partnerství se Spojenými státy a významnou polskou účast v americké operaci v Iráku. Konzuláty Spojených států ale loni odmítly 26 procent polských žadatelů o víza a Polsko ani při nejlepší vůli v dohledné době nesplní desetiprocentní kritérium.

Šéf zahraničního výboru polského Sejmu Pawel Zalewski připomíná, že diplomaté nasadili veškeré páky - najali firmu, která v Kongresu lobbuje, o vízech jednal nedávno ve Spojených státech prezident Lech Kaczyński, ale nic z toho nepomohlo. Opozice to nazývá neúspěchem polské diplomacie, která neumí hájit národní zájmy.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Alexandr Pícha, Barbora Tošnerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme