Americký Senát rozzuřil Moskvu novým obchodním zákonem

Mezi Washingtonem a Moskvou se rozhořela válka slov. Americký Senát novým zákonem zrušil obchodní omezení z dob studené války. Současně v něm ale vyhlásil sankce proti ruským činitelům, kteří se podle Washingtonu podílejí na potírání lidských práv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: Jacquelyn Martin | Zdroj: ČTK

Prezident Barack Obama mluví o nové příležitosti pro vzájemný obchod. Moskva o absurdním divadle. Nové americké legislativě se říká Magnitského zákon v odkazu na ruského auditora, který byl v roce 2009 v ruském vězení ubit k smrti poté, co odhalil rozsáhlou korupci na nejvyšších místech ruské státní správy.

Senát proto začlenil do zákona sankce proti ruským představitelům, kteří za takové porušování lidských práv zodpovídají. Prezident Obama dal najevo, že zákon podepíše bez ohledu na reakci Ruska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakci Moskvy na přijetí takzvaného Magnitského zákona americkým Senátem mluvila zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Moskva označuje americký krok za návrat do dob studené války a „absurdní divadlo“. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova Moskva počítá s odvetou a také zakáže do země vjezd Američanům, kteří se podle Ruska dopouštějí porušování lidských práv.

Podle analytiků je však otázkou, nakolik by se podobné opatření Američanů dotklo. Nedá se totiž předpokládat, že by mnoho amerických občanů uchovávalo své úspory v rublech, případně posílalo své děti do ruských škol.

Američtí zákonodárci argumentují, že zákon není protiruský, ale naopak proruský. Má postihovat jenom úředníky, policisty či státní funkcionáře, kteří porušují své pravomoci a práva svých vlastních spoluobčanů.

Podle Washingtonu by přijetí zákona mělo oživit ekonomické a obchodní vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy.

Součástí schvalovaného balíku totiž bylo i zrušení takzvaného Jackson-Vanikova dodatku, který byl opravdovým dědictvím studené války. Opatření, které v 70. letech zavedly Spojenými státy, blokovalo obchodní výměnu s Ruskem.

Po letošním vstupu Ruska do Světové obchodní organizace dodatek znevýhodňoval americké firmy vůči evropským a čínským společnostem podnikajícím v Rusku.

Po zrušení dodatku však může podle Washingtonu benefitovat i ruský trh.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Vít Pohanka, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme