Americký senát schválil další ženu do nejvyššího soudu

V americkém nejvyšším soudu zasedne další žena. Elenu Kaganovou nominoval prezident Barack Obama a vyslovilo se pro ni i několik opozičních republikánských senátorů. Z devíti soudců tak budou tři ženy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko | Foto: FBI

Hlasování v senátu dopadlo jednoznačně: 63 hlasů pro, 37 proti nominaci. Padesátiletáletá Elena Kaganová byla první ženou ve funkci děkanky prestižní právnické fakulty Harvardovy univerzity, jako první žena a právnička zastupovala v poslední době vládu u Nejvyššího soudu, do jehož sboru teď sama nastoupí. Oponenti jí vytýkali, že je příliš liberální a zatím nikdy nepůsobila jako soudkyně.

Pro její nominaci nakonec ale byli i někteří republikáni. Členové nejvyššího soudu jsou jmenování doživotně a jejich právní názory a postoje mohou desítky let výrazně ovlivňovat život ve Spojených státech: například ve věci potratů, homosexuálních manželství nebo práva nosit zbraně.

Proto se nominace soudce stává často předmětem ostrých politických střetů v Senátu a prostřednictvím médií ji pozorně sleduje i americká veřejnost. Kaganová je už druhou ženou, kterou prezident Obama do nejvyššího soudu prosadil. Tou první byla před rokem Hispánka Sonia Sotomayorová.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme