Americký Senát schválil poskytnutí pomoci Ukrajině. Biden má zákon podepsat ještě ve středu

Obě komory amerického Kongresu schválily zbrojní pomoc pro Ukrajinu, Izrael a další země. Z 95 miliard dolarů pomoci jsou pro Ukrajinu určené skoro dvě třetiny. Jde v přepočtu o více než 1,4 bilionu korun. Po sobotním hlasování ve Sněmovně reprezentantů odsouhlasil balík zákonů i americký Senát. Prezident Joe Biden slíbil, že zákony ihned podepíše.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Kapitol před hlasováním o pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu

Obě komory amerického Kongresu schválily zbrojní pomoc pro Ukrajinu, Izrael a další země | Foto: Ken Cedeno | Zdroj: Reuters

79 hlasů pro znamená, že se k většině tvořené v Senátu zástupci demokratické strany přidala i velká skupina republikánských senátorů.

Podle lídra demokratické většiny Chucka Schumera vyslal Kongres světu signál, že Spojené státy udělají všechno, aby bránily demokracii a svůj způsob života.

Schumer prohlásil, že Amerika přinutí Vladimira Putina, aby litoval dne, kdy zapochyboval o jejím odhodlání.

V reakci na schválení zákonů Senátem prezident Biden oznámil, že je podepíše ještě ve středu, až je dostane na stůl, aby se mohly zbraně a další vybavení dopravit na Ukrajinu už tento týden. 

„Jsem vděčný americkému Senátu za to, že dnes schválil životně důležitou pomoc Ukrajině,“ uvedl krátce po hlasování na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury AFP je schválení balíku úlevou pro ukrajinskou armádu, která čelí ruským útokům.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme