Americký Senát schválil zdravotnickou reformu

Senát Spojených států amerických odhlasoval zdravotnickou reformu, která má za cíl rozšířit zdravotní péči na desítky milionů dosud nepojištěných Američanů. Reformu prosazuje prezident Barack Obama a jeho Demokratická strana měla zajištěnou dostatečnou podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kongres | Foto: Vojtěch Pohanka

Hlasování tak dopadlo podle očekávání v poměru 60 hlasů ku 39. Proti byli do jednoho všichni přítomní republikáni.

Rozsáhlý zákon o dvou tisících stran počítá především s tím, že se poprvé v historii USA bude muset drtivá většina Američanů pojistit. Reguluje víc také pojišťovací trh , aby bylo těžší pojištění odmítnout.

Senátní verze zákona se musí sloučit s tím, co odhlasovala dolní komora amerického parlamentu - Sněmovna reprezentantů - v listopadu. Ta počítá mimo jiné s vytvořením státní pojišťovny, která by měla nabídnout levnější alternativu soukromým pojišťovnám. To bylo pro mnoho senátorů nepřijatelné, a proto se začátkem příštího roku očekává tvrdé vyjednávání mezi oběma komorami.

Bez ohledu na podobu konečné verze zdravotnické reformy je podstatné, že má zdravotní péči získat přes 30 milionů nepojištěných občanů USA. Podle odhadů je nyní asi 46 milionů Američanů bez zdravotního pojištění.

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme